Elektroliečba

Elektroliečba zabezpečuje zlepšenie metabolizmu, krvnej cirkulácie a výživy tkanív. Taktiež má výrazný vplyv na zníženie zápalovej aktivity v tele.
Read More >

Elektroliečba je najpoužívanejšia fyzikálna terapia. Jej liečebný účinok zabezpečujú rôzne formy elektrickej energie. Elektroliečba zabezpečuje zlepšenie metabolizmu, krvnej cirkulácie a výživy tkanív. Taktiež má výrazný vplyv na zníženie zápalovej aktivity v tele a tým urýchľuje prácu fyzioterapeuta. Druh elektrickej energie závisí od diagnózy a aktuálneho stavu pacienta.
Elektroterapia trvá približne 15-20 minút. Jej princíp spočíva v stimulácii nervu a svalu striedavým elektrickým prúdom rôznej frekvencie. Využíva sa na liečbu neurologických, ortopedických či interných ochorení sprevádzaných bolesťou. Elektroterapiu môžeme využiť aj pri zvýšenom či zníženom svalovom napätí. Má silný analgetický účinok.

Indikácie

Elektroliečba je vhodná na liečbu rôznych nervových či svalových bolestí, reumatizme mäkkých tkanív, chorobe kĺbov, liečbu skoliózy, bolestí hlavy a migrén. Elektroliečebné procedúry majú analgetický (tlmiaci bolesť), myorelaxačný, spasmolotický (uvoľnujúci kontrakciu svalu), hypermetický (zvyšujúci prekrvenie), antiedematozný (protiopuchový) účinok.

Kontraindikácie

Medzi hlavné kontraindikácie elektroliečby patrí najmä nestanovená diagnóza, gravidita, kovové telesá v organizme, kožné infekcie a poranenia kože, nesúhlas pacienta či kardiostimulátor.