Karen Henderson

Do FYZIO KLINIK som prišla prvýkrát v polovici mája s barlou a s požiadavkou, že do júla mám zvládnuť horskú turistiku.

Môj príbeh

Do FYZIO KLINIK som prišla prvýkrát v polovici mája s barlou a s požiadavkou, že do júla mám zvládnuť horskú turistiku. Svoju perfektnú letnú dovolenku do národných parkov USA som si objednala vo februári, kúpila som si letenku do Salt Lake City, samozrejme takú najlacnejšiu, ktorá sa nedá zmeniť. Ale potom som na začiatku marca dostala čudný zápal kolena po injekciách kolagénu a sotva som nemohla chodiť. Najprv mi diagnostikovi dnu, čo sa mi zdalo malo pravdepodobne, ale nakoniec po týždni hospitalizácii s infúziami a fyzioterapiou bol zápal na začiatku mája takmer preč. No ja som bola zdesená, pretože už som nemohla normálne chodiť. Chodila som krivo, lekári si mysleli, že mam používať barly lebo palice, pretože mam koleno zničene artrózou a potrebujem operáciu. Ale silnú artrózu som mala už roky, a napriek tomu sa mi podarilo minulé leto vystúpiť na arménsku štyritisícovku. Zdalo sa mi, že potrebujem skôr intenzívnu fyzioterapiu, aby som sa vrátila do pôvodného stavu, ako na začiatku roka. Mam síce 62 rokov, ale východisko pre terapiu nemá byť vek, ale to, čo som zvládla pred zápalom.

 

Bývalá spolužiačka v Londýne mi odporučila, aby som si našla súkromného fyzioterapeuta, pretože v podobnej situácii jej to pomohlo. FYZIO KLINIK som našla najjednoduchším spôsobom: googlovala som ‚Fyzioterapia Bratislava‘. Internet mi ponúkol niekoľko možností, a vybrala som si FYZIO KLINIK, pretože bývam blízko (až potom mi povedali kolegovia, že o tej klinike na Karpatskej počuli dobré veci). Už prvá diagnostická návšteva ma presvedčila, že nemám používať jednu barlu, pretože takto skôr zhoršujem problémy. Začala som chodiť s dvomi turistickými palicami (čo je pre nadšenú horskú turistku úplne OK, aj keď to vyzerá v starom meste trochu čudne…) Zostalo nám 6 týždňov do odletu do Salt Lake City a ako cieľ som si určila, že aj keď nezvládam najkrajšie celodenné túry, aspoň nebudem vyzerať ako invalidka, ktorá na turistický zájazd vôbec nepatrí.


Prvých 6 týždňov som chodila dva až trikrát do týždňa a cvičila som tiež každý deň doma alebo vo fitnescentre v Centráli. Po dvoch týždňoch som zvládla s palicami malú túru na Plavecký hrad. Po troch týždňoch som prestala používať palice v meste. A po štyroch týždňoch som chodila s palicami 12 km v lese (ale trvalo mi to 4-5 hodín). Dovolenka v USA bola super. Našťastie bola turistika menej náročná, ako som očakávala a celodenné túry v národnom parku Grand Teton boli na veľmi frekventovaných cestičkách, kde som mohla chodiť sama vo svojom vlastnom tempe. Jeden deň som zvládla 700m hore a dole, aj keď mi to trvalo 7 hodín a nedostala som sa úplne hore do krásneho plesa, ale výhľady boli nádherné a bola som veľmi spokojná.

 

Čo sa mi najviac páči vo FYZIO KLINIK je individuálny prístup. Mám svojho fyzioterapeuta Dominika, aj náhradníčku Veroniku, ktorá ma tiež pozná. Oni sa sústredia na svaly v panve, ktoré spôsobili krivú chôdzu a menej na kolena, kde sú problémy ortopedické. Nie som fanúšik komplikovaných moderných nástrojov (magnet atď..), ale systém Redcord®, ktorý používajú vo FYZIO KLINIK, má pre mňa zmysel. Keď som na tom cvičila prvýkrát, cítila som svaly v panve, o ktorých som predtým ani netušila, že vôbec existujú.

 

Keď som sa vrátila z USA, začala som chodiť do FYZIO KLINIK raz do týždňa, pretože ešte mám zostatky problémov zo zápalu kolena. A taktiež si myslím, že aj pred zápalom by mi pomohla fyzioterapia. Niekedy v budúcnosti bude potrebné vymeniť/nahradiť koleno, ale v septembri mi potvrdil môj bývalý ortopedický chirurg v Anglicku, že by mi tam zatiaľ ani v súkromnom sektore koleno nevymenili. Tak sa moja súčasná turistická budúcnosť spolieha na fyzioterapiu a cvičenie. Zdá sa mi, že ideálna je kombinácia fyzioterapie a pravidelného cvičenia.

Symptómy

  • Bolesti kolien spôsobené artrózov v pokročilom stupni
  • Bolesti kolien (problémovejší ľavý kolenný kĺb)
  • Shift panvy


Liečba

  • Mobilizácia kolenného kĺbu
  • Uvoľnenie panvy
  • Zvýšenie rozsahu hybnosti
  • Cvičenie zadných a bočných reťazcov v Redcord® systéme a pilates reformery