FYZIO KLINIK

Mlynské nivy 61/A, 821 05 Bratislava

Tehotenstvo a neschopnosť otehotnieť

Tehotenstvo je čas, ktorý by ste mali stráviť prípravou na prichádzajúcu ratolesť. Pod pojmom príprava rozumieme nielen organizáciu domácnosti a nákup oblečenia, ale aj udržanie v kondícii nastávajúcej mamičky.

 

Väčšina tehotných žien sa v období tehotenstva vyhýba akejkoľvej aktivite, pretože majú pocit, že dieťatku skôr uškodia. Je to ale len domnienka. Bábätku vôbec kontrolovaný pohyb neprekáža a naopak, nastávajúca mamička si tým tehotenstvo vie veľmi pekne spríjemniť. Vyhne sa tak bolestiam krížov, opuchnutým nohám, strate kondície či zbytočnej nadváhe. A v neposlednom rade sa krásne fyzicky pripraví na pôrod. 

 

Prvé mesiace po pôrode nemá väčšinou mamička veľa času pre seba, ale rýchle zotavenie je viac ako dôležité. Preto buď v prípade akýchkoľvek bolestí pohybového aparátu ale aj preventívne odporúčame navštevovať fyzioterapeutku. Samotný pôrod je vtedy oveľa jednoduchší a zotavenie po pôrode takmer okamžité. Svaly panvového dna nestratia svoju elasticitu a bruško nezabudne, že nejaké svaly vôbec malo. S fyzioterapiou je vhodné pokračovať aj po šestonedelí a ak neviete kam s bábätkom, môžete si ho vziať so sebou.

 

Starostlivosťou o panvové dno by mali prejsť hlavne ženy, ktorým sa otehotnieť dlhšiu dobu nedarí. Vo všeobecnosti je známe, že ak žena nevie otehotnieť, navštívi centrum pre liečbu neplodnosti. Z našich skúseností ale vyplýva, že nie vždy túto pomoc hneď potrebuje. Vo veľkej miere je neplodnosť zapríčinená oslabením svalov panvového dna alebo funkčnými zmenami v malej panve, ktoré sa dajú ľahko napraviť. Ak ste preto po opakovaných neúspešných pokusoch alebo sa len dlhšie nedarí, príďte na vyšetrenie k nám.

 

 Naša skúsená fyzioterapeutka Monika Hržičová je odborníčkou na tehotenstvo, stavy panvového dna po pôrode, diastázy žien či neplodnosť.