FYZIO KLINIK

Mlynské nivy 61/A, 821 05 Bratislava

Mobilizácia rebier metódou L.Mojžišovej

Júl 09, 2020 / Ostatné

Čo je mobilizácia rebier?

Je to uvoľnenie chrupavky rebier v oblasti úponu v prednej časti hrudnej kosti, špecifickými a presne danými pohybmi.

Ak sú totiž rebrá v derotovanom- zablokovanom postavení, vytvára sa tým  nesprávne svalové napätie okolitých svalov a zreťazením sa prenáša do vzdialených častí pohybovej sústavy.

Blokády môžu vznikať:

  • pri oslabenom alebo skrátenom m.pectoralis major (prsný sval )
  • pri zlom postavení hrudníka
  • po chorobách spojených s kašľom
  • pri zlých stereotypoch v oblasti hrudníka
  • pri psychosomatických problémoch

 

 

 

 

 

 

 

Ak mobilizujeme rebrá, musíme sa pozrieť na celý hrudník a jeho postavenie. Z anatomického hľadiska berieme do úvahy hrudnú kosť- sternum, claviculu- kľúčnu kosť, 12 hrudných stavcov, 12 párov rebier, z toho 7 párov pravých, 3 páry nepravých rebier a 2 páry voľných rebier. Mobilizujeme pravé rebrá a rozdeľujeme ich na horné a dolné, ktoré sa upínajú spredu na hrudnú kosť chrupavkou a zozadu na stavce kĺbom.

Rebrá nám neslúžia len na ochranu dôležitých orgánov ako je srdce a pľúca, ale vykonávajú nám pohyby spolu s hrudníkom, spolupracujú pri dýchaní a ovplyvňujú bránicu. Sú teda  punktum fixum (pevný bod) pre svaly horných a dolných končatín.

Kedy je potrebná mobilizácia?

Najčastejšie sa blokáda prejavuje pri bolestivom dotyku  v prednej časti hrudníka pri hrudnej kosti, pri nesprávnom postavení rebier voči sebe, kedy je jedno rebro vysunuté voči druhému, pri spazmoch v okolí rebra, ale aj na vzdialenejších miestach, napríklad šieste  rebro nám ovplyvňuje sval na lýtku.

Mobilizácia sa využíva aj pri vertebrogénnych problémoch (teda problémoch, ktoré pochádzajú z chrbtice), gynekologických problémoch, skoliózach, pri bolestiach v panve a kostrči, ale aj pri inkontinencii a sterilite mužov a žien.

Pri mobilizácii existujú aj určité kontraindikácie, čiže stavy, pri ktorých danú mobilizáciu nevykonávame.  Sú to predovšetkým problémy s ramenným kĺbom (stav po luxácii ramenného kĺbu, zmrznuté rameno, burzitída a zápaly v ramene) , stavy po úraze bez röntgenu, nakoľko by v danej oblasti mohla byť prasklina alebo zlomenina, alebo ak má niekto kardiostimulátor.

Mobilizáciu rebier vykonáva u nás Monika Hržičová, školená fyzioterapeutka. V priebehu jednej terapie, ktorá trvá približne 50 minút, klienta vyšetrí a následne realizuje danú mobilizáciu. Je to však väčšinou otázka jednej až dvoch terapií, ale zakaždým je to individuálne, od klienta ku klientovi. Následne sa na ďalších cvičeniach odporúča posilnenie svalových partií.

 

Autor textu: Monika Hržičová, fyzioterapeutka

Galéria

Komentáre