FYZIO KLINIK

Mlynské nivy 61/A, 821 05 Bratislava
Február 09, 2017 / Fyzioterapia a šport

Prečo je dobré mať správe nastavený bicykel?

Správnym nastavením posedu a geometrie bicykla vieme redukovať nesprávne zapájanie šliach, svalov a preťažovanie určitých častí tela. Dokážeme tým zamedziť prípadný vznik bolesti, ktorá by sa postupne mohla začať objavovať v rôznych podobách. Najčastejšie sa stretávame s bolesťami členkov, kolien, sedacej časti, chrbtice a ramien, alebo tŕpnutím rúk a chodidiel v topánkach. V prípade dobre nastaveného posedu a správneho sedenia vieme efektívnejšie využiť našu energiu bez škodlivých vplyvov na naše telo alebo preťaženia niektorých šľachových úponov.

Ako si správne nastaviť bicykel doma?

Nastaveniu bicykla predchádza jeho správny výber. Pri výbere si treba dávať pozor na veľkosť rámu, tá by nemala byť ani príliš veľká, ani príliš malá vzhľadom na výšku cyklistu. Jedna z najdôležitejších vecí pri nastavovaní je správna výška sedadla. Treba dbať na to, aby človek sedel v rovine. Pedál dáme do spodnej úvrate, čiže kľuky, ktoré nám ho držia sú v danom momente vertikálne. Na strane, ktorá je bližšie k zemi si položíme pätu na pedál. Noha by mala byť mierne vystretá, takže nie v pokrčení, ani v úplnom vystretí. Panva by mala byť v rovine a nemala by padať na stranu. Na ďalšie nastavenie je už potrebná väčšia technická zručnosť. Nastavenie sedadla predo-zadne (v horizontálnej osi) je náročné. Najjednoduchší spôsob nastavenia je v sede na bicykli. Je potrebné uchopiť riadidlá a pri pohľade cez svoje pokrčené koleno by ste mali vidieť približne miesto, kde sa začínajú šnúrky na topánke. V tomto prípade musia byť kľuky v horizontálnej polohe, čiže rovnobežne so zemou. To je základné nastavenie, ktoré si človek môže urobiť doma. Nastavenie výšky a sklonu predstavca riadidiel je zložitejšie na technické vybavenie a takéto nastavenie by mal robiť spravidla odborník.

Na čo si pri nastavovaní bicykla treba dať pozor?

Veľa ľudí, najmä žien, má tendenciu si výšku sedadla nastaviť tak, aby dočiahli na zem. Vďaka tomu sa síce cítia bezpečnejšie v rizikových situáciách, ale nastavenie bicykla nie je optimálne a spôsobuje nadmerné ohýbanie nôh. Ďalším extrémom sú ľudia, ktorí si nastavujú posed príliš vysoko. V tomto prípade sa panva, zadok a tým pádom aj chrbtica počas šliapania preklápa z jednej strany na druhú. Dochádza k nadmernému zapájaniu svalov, ktoré by sme pri bicyklovaní ani nemuseli zapájať, alebo by sme ich zapájali symetricky v rámci normálneho napätia. Ďalším atribútom, na ktorý si je potrebné dať pozor je technického charakteru. Dnes už často výrobcovia používajú skrutky, ktoré sa natavujú a doťahujú podľa momentu dotiahnutia v newtonoch. Kvôli zamedzeniu posunutia sedla v kritickej situácií, je potrebné používať špeciálne momentové kľúče, aby sa jednotlivé skrutky dotiahli, tak ako je určené výrobcom.

Kedy je dobré dať si nastaviť bicykel?

Ľudia si väčšinou bicykel nenastavujú. Nastavia základnú vec, výšku sedadla, ktorú nie vždy trafia. Čiže po kúpe nového bicykla ostáva nastavenie rovnaké a to nastavenie fabrické (z výroby). Z nastavenia bicykla, ktoré nie je optimalizované vyplývajú časté bolesti chodidiel, členkov, kolien, krížov, hrudnej či krčnej chrbtice alebo veľmi časté tŕpnutie rúk. Tieto bolesti sa dajú redukovať správnym nastavením geometrie posedu. Vždy keď cítite bolesť či obmedzenie a máte podozrenie, že sa vám niektorá časť tela preťažuje alebo napína viac, je na mieste uvažovať nad správnym a individuálnym nastavením.

Môže nám správne nastavenie pomôcť zvýšiť výkon?

Samozrejme môže. Nastavenie využívajú najmä vrcholoví športovci, alebo športovci, ktorí sa pripravujú na súťaž a chcú svoj výkon posunúť za hranicu svojho doterajšieho maxima. Vo svojej praxi sa často stretávam s tým, že veľké množstvo vrcholových športovcov, dnes často aj takzvaných „hobíkov“, si vyberajú „race-ové“ posedy (pretekárske posedy). Posedy tohto typu sú úplne odlišné. Pri maratónoch alebo cestných výletoch, kedy cyklista prejde dlhšie vzdialenosti, je tento posed nekomfortný. Často krát v ňom ide za hranicu svojho optimálneho výkonu, v ktorom si vie udržať svoje tempo dlhšiu dobu. Správnym nastavením vieme zefektívniť moment šliapania do pedálov, vieme korigovať to, ktoré svalové partie, v ktorom čase a v ktorej fáze otočenia pedálov sa zapájajú. Týmto môžeme zlepšiť samotnú výkonnosť a efekt trénovanosti.

Nastavenie bicykla vo FYZIO KLINIK

Na bicykli som vyrastal. Preto viem veľmi dobre zhodnotiť a vcítiť sa do pocitov človeka, ktorý sedí oproti mne a rozpráva mi o svojich bolestiach a pocitoch pri šliapaní na bicykli. Pred samotným nastavením geometrie bicykla, alebo geometrie posedu si robíme analýzy kriviek chrbtice daného cyklistu. Zohľadňujeme tu viaceré atribúty, napríklad ako má nastavenú panvu, ako a kde má posťahované jednotlivé svaly a prečo. Do úvahy berieme či cyklista absolvoval nejakú operáciu, napr. operáciu kolena alebo výmenu bedrového kĺbu. Pri dorastencoch a junioroch dbáme na to, ako vyrástli, alebo či sú ešte stále vo fáze rastu. Tieto atribúty sa bežne neriešia. Vezmime do úvahy, že počas bežného výletu alebo tréningu na bicykli, urobíme niekoľko tisíc otočení pedálmi a naše nohy robia neustále jeden pohyb. Ak je noha alebo nastavenie chodidla či kolena vyosené z geometrie, dochádza k narúšaniu celého tela, čo nie je optimálne ani pre geometriu, ani pre biomechaniku kĺbov. V prípade bolestí rôznych častí tela vieme úpravou posedu urobiť bicykel šetrným, ergonomickým pre kĺby a svaly a zároveň vieme eliminovať bolesť. Samotné nastavenie robíme pomocou slow-motion analýz, video-analýz, v ktorých rozoberáme jednotlivé uhly a dĺžky z rôznych pohľadov. Zameriavame sa na celkovú biomechaniku pohybu nôh, trupu, ramien, panvy a rúk. Prihliadame na špecifiká jednotlivca, či prispôsobujeme nastavenie bicykla prípadným problémom s pohybovým aparátom. K samotnému nastaveniu geometrie bicykla v prípade potreby pridávame ďalšie úpravy vo forme rôznych komponentov či korekcii. Ak je potrebné, cyklistovi vkladáme do topánok špeciálne ortopedické vložky alebo rôzne korekčné pomôcky. V rámci komplexnej liečby je nastavenie bicykla zefektívnením procesu rehabilitácie a naši klienti sa tak oveľa skôr môžu vrátiť k svojmu obľúbenému športu či k vrcholovým výkonom.

Komentáre