FYZIO KLINIK

Mlynské nivy 61/A, 821 05 Bratislava
Júl 06, 2020 / Deti

Ploché nohy u detí

V detskej fyzioterapii sa často stretávame s plochými nohami u detí. Rodičia by si to mali všimnúť a rozhodne by to nemali podceňovať. Ploché nohy sa musia vždy riešiť, inak sa to zhorší, samo sa to nenapraví.

Noha sa vyvíja v závislosti na vývoji celkovej motoriky dieťaťa. V každom vývojovom stupni dieťaťa sa noha zapája do celkového telesného prejavu. Do šiesteho mesiaca je noha úchopovým orgánom, dieťa si chytá prsty nôh a dáva si ich do úst. Začiatkom deviateho mesiaca sa noha stáva opornou funkciou, dieťa sa začína vertikalizovať do stoja, skúša postaviť nožičku na zem, obchádza nábytok. Plochú nohu nájdeme u všetkých detí do druhého roku života dieťaťa, pretože plôšku nohy chráni tukový vankúš, ktorý postupne mizne vďaka rozvoju pohybovej aktivity.

Test nohy dieťaťa zvládnete pohodlne aj doma

U nás na klinike sledujeme každých šesť mesiacov odtlačok nôh na podoskope už od dvoch rokov dieťaťa. Aj rodičia však môžu vykonať veľmi jednoduchý test v domácom prostredí, ktorý by mali urobiť svojim deťom aj preventívne. Dieťaťu namočia nohu do vody a potom urobia chodidlom pečiatku na papier. To isté môžu urobiť aj s farbou, výsledok bude viditeľnejší. Ak nemá plochú nohu, objaví sa typický oblúk spôsobený klenbou. No pokiaľ už tento problém má, objaví sa celé chodidlo v obryse. Hneď po odhalení tohto problému je potrebné navštíviť detského fyzioterapeuta, ktorý urobí ďalšie potrebné špeciálne testy.

Kedy vlastne vzniká plochá noha u detí?

Klenba nohy dieťaťa sa formuje v období od troch až do šiesteho roka života. Okolo troch rokov majú deti ľahko vbočené kolená, nohy teda smerujú do X a vďaka tomu sú aj päty ľahko vbočené. Čím viac dieťa zapája svaly a väzy na nohách, tým sa vbočené kolená a päty postupne upravujú. Klenba nohy sa zvykne definitívne vyvinúť normálne až koncom predškolského veku. Pokiaľ sú svaly ochabnuté a väzy uvoľnené, nedokážu držať klenbu chodidla a vzniká plochá noha u detí. Ploché nohy sú navyše aj informáciou o celkovom držaní tela dieťaťa.

Dôležité je cvičenie

Ortopédi často vo svojich ambulanciách u detí nevyšetria celkové držanie tela, čoho podmienkou je, aby boli vyzlečené. Často sa pozrú len na nohy. Zhodnotia plochonožie a predpisujú tvrdé ortopedické topánky, prípadne ortopedické vložky.

To však ploché nohy u detí nerieši, dôležité je cvičenie. Fyzioterapeut vo svojej ambulancii prikáže dieťa vyzliecť a  dôkladne ho vyšetrí. Často sa však stáva, že problém býva úplne inde ako u nôh. Mnohé deti majú zlé držania tela, odstávajúce lopatky, oslabenú brušnú stenu, posun panvy či deformitu nôh do X alebo O. Na toto všetko je potrebné pri vyšetrení plochých nôh prihliadať. Vhodné sú potom rôzne balančné cvičenia na celkové zlepšenie držania tela (postoj na jednej nohe, rôzne typy zvieracej chôdze) či cvičenie podľa vývojových polôh.
 

Autor článku: ANTÓNIA WÁGNEROVÁ, detská fyzioterapeutka FYZIO KLINIK

Galéria