FYZIO KLINIK

Mlynské nivy 61/A, 821 05 Bratislava

Príbeh našej klientky: Myasténia gravis vs. rehabilitačný plán

Február 19, 2021 / Fyzioterapia a šport

Čo je Myasténia gravis?

Myasténia gravis (MG) je autoimunitné ochorenie pričom je poškodené nervovosvalové spojenie. Dochádza k slabosti svalov, pacient sa rýchlo unaví, a to aj pri menšej námahe. No nie je to iba chvíľková slabosť tela či svalovica, ktorá zmizne. Pri MG imunitný systém tvorí protilátky, ktoré znemožňujú prenos elektrického vzruchu z nervu na sval, tým spôsobí slabosť svalu a problémy s voľným pohybom. Táto diagnóza je vážna. Včasná diagnostika a nastavenie tej správnej liečby je potrebné pre najlepšie fungovanie pacienta.

Nastavenie rehabilitačného plánu

Naša klientka Zuzana nás navštívila pred rokom s touto diagnózou, kedy jej zdravotný stav už nemal dobré prognózy. Chcela sa posunúť ďalej, ako len zostať pri medikamentóznej liečbe a bez aktívnejšieho pohybu. Navštívila, preto našu kliniku a absolvovala u nás vstupné vyšetrenie na základe, ktorého sme jej nastavili rehabilitačný plán. Na koľko pani Zuzana potrebovala cvičiť a udržať si telo vo fyzickej kondícii, čo bolo v tom momente pre ňu kľúčové, rehabilitácie sa zameriavali primárne na cvičenie s vlastnou váhou a neskôr sa začali využívať rôzne pomôcky či Redcord systém. Pre bolesti chrbta začala navštevovať aj Spinálne centrum zamerané na liečbu chrbtice v kombinácii s uvoľňovacími technikami. Po vhodne nastavenom rehabilitačnom pláne a pri bežných konzultáciách sa začal stav našej klientky výrazne zlepšovať aj napriek tomu, že Mysténia gravis je náročné ochorenie. Diagnóza sa ustálila, pani Zuzana nabrala novú fyzickú aj psychickú silu. Zlepšenie sa ukázalo aj po stránke neurologickej. 

Zdravotný stav našej klientky neustále kontrolujeme a upravujeme rehabilitačný plán tak, aby sme pomaličky odstránili pridružené bolesti a iné komplikácie, ktoré sa s jej diagnózou spájajú.

 

Ak máte záujem o vyšetrenie u nás môžete sa objednať cez našu aplikáciu alebo telefonicky +421 (0) 948 774 999 na recepcii.

 

Článok spracovala naša fyzioterapeutka Katarína Laluhová.

Galéria

Komentáre