fbpx
VZDELÁVANIE REGISTRUJTE SA NA KURZ VIAC INFO
DVE CESTY, JEDEN CIEĽ
Júl 31, 2020 / Blog / Príbehy klientov
Júl 31, 2020 / Blog / Príbehy klientov

DVE CESTY, JEDEN CIEĽ

Naši klienti majú stále spoločný cieľ. Aký to je?

Volám sa Katarína Laluhová a som fyzioterapeutka.

Počas svojej praxe som sa stretla s mnohými prípadmi a všetky majú jeden spoločný cieľ – cítiť sa lepšie, zbaviť sa bolesti a vrátiť sa k bežným či náročnejším pohybovým aktivitám. Vo FYZIO KLINIK pracujem prevažne so športovcami, pacientmi po operáciách kolien či ramien, s deťmi, no i s ďalšími klientmi, ktorých niečo trápi, niečo bolí a chcú sa zlepšiť. Práve tu som sa stretla s dvomi pacientmi, Barborou a Petrom.

Trápili ich úplne rozdielne zdravotné problémy, boli na inej fyzickej úrovni, ale mali jeden spoločný cieľ – dosiahnuť čo najlepšiu možnú fyzickú i psychickú formu a dokázať zvládať náročnú fyzickú športovú aktivitu s čo najmenej možnými obmedzeniami pohybového aparátu a elimináciou zranení. Barboru trápili veľké neutíchajúce bolesti a k tomu všetkému má skoliózu. Peťo bol viac menej aktívny človek bez väčších zdravotných problémov. Chcel však svoje telo pripraviť na skutočne extrémne tréningové jednotky. Bol presvedčený, že telo musí najprv fungovať, obnoviť zabudnuté pohybové vzorce a naučiť svaly pracovať tak, aby všetko so všetkým „zapadlo“ ako má. Obaja si vybrali FYZIO KLINIK, absolvovali vstupné vyšetrenie, vložili do nás svoju dôveru a ich cesta sa mohla začať. Obaja sú moji dlhoroční klienti a spoločne s vynikajúcim tímom mojich kolegov sme ich smerovali a ešte stále smerujeme k ich cieľom a plánom.

Aká bola Barborina a Petrova cesta vo FYZIO KLINIK sa dozviete už priamo od nich.

Čo vás viedlo navštíviť FYZIO KLINIK ? Čo bol pre vás ten hlavný impulz ? Aký problém vás trápil?
Peter: Mojím impulzom bolo, keď som zistil, že FYZIO KLINIK sídli tri minúty autom do mojej práce. Netrápil ma žiadny akútny problém. Prišiel som, pretože som sa chcel stať MMA⁕ zápasníkom a vyhodnotil som, že ak to chcem naozaj dosiahnuť, tak fyzioterapia musí byť základom a zároveň súčasťou mojej cesty.

Barbora: V októbri 2016 som kráčala po chodníku a odrazu mi oťaželi nohy, najmä pravá noha bola pocitovo veľmi ťažká. Predtým ma zvyklo seknúť v krížoch, spočiatku len raz za čas , neskôr častejšie. Riešila som to vždy nejakou infúziou či obstrekom. Okrem toho mám dosť výraznú skoliózu, až 42 stupňov. Po mnohých vyšetreniach mi zistili problém, aký určite pozná mnoho ľudí, vysunutú platničku. Najväčšiu bolesť mi spôsobovalo vystreľovanie do pravej nohy. Pociťovala som pálenie ,ťahanie a mravčanie. Presne si pamätám , ako som stále dookola hovorila, že sa cítim, akoby tá noha nebola ani moja. Rok som chodila po lekároch, absolvovala som dvakrát ozonoterapiu a skúšala som rôzne typy rehabilitačných cvičení . Po tom všetkom som dostala odporúčanie na FYZIO KLINIK a to bolo mojím impulzom. Rozhodla som sa dať môjmu problému ešte jednu šancu.

Barbora, ako dlho Ťa trápili bolesti ?
B: Už si to ani poriadne nepamätám, no bolo to dávno predtým, ako som prvýkrát navštívila FYZIO KLINIK.

Peťo, mal si nejaké vážnejšie zdravotné problémy predtým, ako si nás začal navštevovať?
P: Našťastie nie.

Aké boli vaše krátkodobé a dlhodobé ciele ?
P: Dlhodobým cieľom je pre mňa byť zdravý, zároveň z hľadiska fyzickej kondície byť schopný trénovať MMA a zápasiť najprv na amatérskej, potom na profesionálnej úrovni.

B: Mojím krátkodobým cieľom bolo, samozrejme, zbaviť sa nervových bolestí v nohe.
A dlhodobým? Bol pomerne skromný, túžila som ísť s mojim synom, ktorý má dnes osem rokov, na turistiku, na bicykel a prežiť s ním pekné chvíle. Tým, že som desať rokov závodne plávala, chcela som jednoducho športovať a žiť aktívne. Taktiež som veľmi túžila cvičiť vo fitku. To som vtedy netušila, že sa teraz budem pripravovať na Spartan Race.

Pamätáte sa ešte na svoje začiatky u nás? Mohli by ste v krátkosti opísať priebeh vášho rehabilitačného plánu a postupu ?
P: Vďaka prístupu terapeutov, s ktorými som cvičil, boli moje začiatky skvelé, okrem odborného vedenia bolo aj veľmi veselo. Čo pokračuje až dodnes ☺. Môj plán bol zameraný na rozhýbanie a celkové zosilnenie celého tela tak, aby vydržalo tréningovú intenzitu, ktorá je spojená s tréningom MMA.

B: Pamätám. Vôbec ma to nebavilo (smiech). Ale cviky a nastavená rehabilitácia mi pomohli za veľmi krátky čas, a preto som zaťala zuby a cvičila aj to, čo ma nebaví. Ale netrvalo to ani tak dlho, keď mi zmenili typ cvičenia a terapeutku. Znamenalo to pre mňa začať cvičiť intenzívnejšie a aj športovať.

Ako často ste absolvovali terapie ? Minimálne v tých začiatkoch .
P: Ja som počas prvých mesiacov chodil štyrikrát do týždňa. Ako moje telo silnelo, tak som mohol znížiť počet fyzioterapií a navýšiť tréningy. Takže neskôr približne dvakrát do týždňa. Až som sa dostal do bodu, kedy sme s mojou fyzioterapetkou mali hodiny, iba ak ma trápil akútnejší problém alebo som sa zranil na tréningu. To trvá dodnes.

B: Na terapie som sa rozhodla chodiť trikrát do týždňa a čo je najdôležitejšie, zlepšenie sa dostavilo veľmi rýchlo.

Viete povedať, po akom čase ste začali pociťovať prvé náznaky, že sa niečo mení a cítili aj svoj progres?
P: Pre mňa to bolo po prvom týždni.

B: Nespomínam si presne, ale po prvých sedeniach doznela akútna bolesť a potom sa začal zlepšovať môj zdravotný stav.

Ako často momentálne trénujete či cvičíte?
P: Je to osem až dvanásť tréningových fáz týždenne, fyzioterapiu absolvujem priebežne podľa potreby.

B: Momentálne dvakrát do týždňa fitko, jedenkrát fyzioterapia a začínam cvičiť aj v novom spinálnom centre na klinike.

Určíte aj počas vašej cesty boli dni, kedy sa bolesť či chuť a motivácia strácali, ale vždy ste našli silu pokračovať ďalej. Čo bol pre vás ten dôvod, prečo nám aj naďalej veriť a nevzdať sa?
P: Pretože techniky a cviky, ktoré som sa naučil na terapiách mi pomáhajú prekonať ťažké chvíle. Okrem toho som zosilnel a zlepšil som sa aj bez vážnejšieho zranenia. Som zdravý a celkovo spokojný, čo je pre mňa najdôležitejšie.

B: Začiatky nie sú ľahké, cviky sú častokrát nudné a pomalé a je potrebné ich dookola opakovať. Je ale dôležité mať cieľ. A ten mi vždy pripomínal, prečo to robím. A keďže výsledky boli viditeľné, vedela som, že dôležité je pre mňa neprestať a pokračovať ďalej.

Tvoj cieľ, Peťo, bolo pripraviť svoje telo na extrémne fyzické zaťaženie, trénovať aktívne MMA a navštevovať fitko niekoľkokrát do týždňa. Viem, že sa Ti to podarilo. Opíš nám v krátkosti, ako sa cítiš a ako si spokojný s plnením svojho cieľa.
Barbora, Ty si sa chcela zbaviť najmä každodenných neutíchajúcich bolestí, vrátiť sa do každodenného života a časom sa vrátiť k plávaniu a cvičeniu vo fitku. Aj Tebe sa to podarilo. Taktiež ma zaujíma, ako sa cítiš a ako sa Ti darí.
P: Ja sa cítim veľmi dobre, pretože nemám žiadne zranenie alebo bolesti. To mi umožňuje trénovať každý deň naplno a zlepšovať sa relatívne rýchlo, preto som nadmieru spokojný.

B: Cítim sa šťastne a vďačne. Ďakujem všetkým terapeutom , ktorí boli so mnou od začiatku. Mám za sebou veľa krásnych túr so synom a priateľmi, užívam si nový bike a „makám“ v novom fitku vo FYZIO KLINIK.

A na záver mi dovoľte trúfalejšiu otázku. Naše motto znie ,,kvalitné služby nás odlišujú“, a preto sa vás chcem opýtať, či ste boli a stále ste spokojní s našimi službami, ktoré nás, pevne verím, ozaj odlišujú.
P: Ja som spokojný. Cviky, ktoré ma na FYZIO KLINIK naučili používam každý deň na tréningu aj v bežnom živote. Citeľne mi pomáhajú s regeneráciou a každodennou ,,údržbou“ tela. Okrem toho je na klinike kolektív skvelých ľudí, ktorých práca baví, je tam príjemná priateľská atmosféra a aj sa veľa nasmejeme na terapiách, čo veľmi spríjemňuje cvičenie.

B: Vstupné vyšetrenie bolo úplne iné, ako kdekoľvek inde, kde som bola predtým.
Komunikácia na vysokej úrovni, odrazu som mala pocit, že niekomu naozaj záleží na tom, aby mi pomohol. Cédéčko z magnetickej rezonancie mi pán Malárik, u ktorého som absolvovala vstupné vyšetrenie, zobrazil na veľkej obrazovke, všetko mi podrobne vysvetlil a ochotne odpovedal na moje otázky. Po rozhovore mi navrhol, ako by sme mohli postupovať, a ktorému fyzioterapeutovi ma odporučí, keďže sa každý špecializuje na niečo iné. Myslím, že práve tento prístup ku každému klientovi ich odlišuje od ostatných.

Ďakujem vám za rozhovor, Peťo a Barbora. Za vašu dôveru, ktorú ste nám prejavili, za vašu vôľu, chuť a čas pracovať na sebe a za to, že ste sa nevzdali a dokázali to.

Ďakujem aj celému tímu kolegov vo FYZIO KLINIK, s ktorými sa navzájom dopĺňame a spoločne pracujeme na zdraví našich pacientov.

 

Autor: Katarína Laluhová, fyzioterapeutka FYZIO KLINIK

MIXED MARTIAL ARTS (MMA) – zmiešané bojové umenia. MMA nazývajú aj športom tvrdých mužov, najtvrdší šport na svete alebo šport tisícročia. MMA je bojový šport, v ktorom sa využívajú najefektívnejšie techniky rôznych bojových umení a štýlov.

 

fyzioterapia-bratislava-1
fyzioterapia-bratislava-2
fyzioterapia-bratislava-3
fyzioterapia-bratislava-4
fyzioterapia-bratislava-5

PÁČIL SA VÁM ČLÁNOK?

ZDIEĽAJTE HO S VAŠIMI ZNÁMYMI

Sledujte, čo sa deje
u nás na klinike…