FYZIO KLINIK

Mlynské nivy 61/A, 821 05 Bratislava
May 10, 2018 / Fyzioterapia a šport EN

Čo je flossing

Flossing je aplikácia elastickej pásky na bolestivý sval, alebo kĺb. Správnou aplikáciou môžeme zlepšiť rozsah pohybu, mobilitu kĺbov, zmiernenie opuchov, urýchlenie hojenia, redukciu bolesti, zlepšenie vitality danej oblasti, prekrvenie a pomoc pri uvoľnení fascií. Páska, ktorá sa pri flossingu používa je z prírodného latexu. Z dôvodu lepšej priľnavosti nemá úplne hladký povrch a nemala by sa nahradzovať inými páskami, pretože tieto pásky disponujú špeciálnym sťahom.

Môže flossing používať každý

Ide o takzvanú škrtiacu metódu, kedy sa prostredníctvom špeciálnej pásky stiahne daná lokalita, čo nemusí byť pre každého príjemné. Flossing nie je vhodný pre ľudí, ktorý trpia neuralgiou, majú fraktúry, veľký lymfatickú opuch, chronický zápal, rôzne poškodenie kože, alergické zmeny, alebo arteriálne choroby, rakovinu a trombózu. Nie je vhodné požívať ju ani počas tehotenstva. Čiže v skratke povedané, flossing nie je pre každého, treba zvážiť indikácie a kontraindikácie stavu daného pacienta. Naopak metóda je takmer vždy vhodná pre športovcov po náročných tréningoch alebo pri preťaženiach.

Ako sa flossing aplikuje

Aplikuje sa pár centimetrov nad a pod bolestivú oblasť, ktorou môže byť sval, alebo kĺb. Pásku dávame od končatín smerom ku srdcu v smere cirkulácie, priťahuje sa rôznym stupňom ťahu podľa oblasti, ktorú sťahujeme, alebo citlivosti človeka. Môžeme ju využiť aj pri aktívnej regenerácií napríklad po behu, alebo bicyklovaní, ale s použitím menšieho sťahu.

Ako prebieha terapia

V prvom rade fyzioterapeut pomocou nenáročných cvikov zistí rozsah daných segmentov. Pomocou flossband pásky, ktorá sa následne ovinie na postihnuté miesto sa zacvičí, pri čom nastáva hnietenie a posun fascií. Pred odobratím pásky sa ešte daná oblasť postrečuje. Potom ako sa dá páska dole je nutný pohyb, ktorý zlepší prekrvenie. Pocitové zlepšie a zväčšenie rozsahu v problémovej oblasti nastáva ihneď po aplikácií. Táto metóda je ideálna pre športovcov, ktorí si chcú zlepšiť mobilitu a rozsah kĺbov, pre ľudí po vyvrtnutí členka, alebo pri opuchu členkov a kolien.

Comments