FYZIO KLINIK

Mlynské nivy 61/A, 821 05 Bratislava

HALLUX VALGUS – DAŇ ZA VYSOKÉ PODPÄTKY?

August 13, 2015 / Chodidlo EN

Nežné pohlavie chce byť odjakživa atraktívne a preto nosenie vysokých podpätkov asi nikdy nevyjde z módy. Ale čo ak sa po čase naša noha ohlási a naše chodidlo začne protestovať? Spôsobuje nosenie vysokých podpätkov bolesti a neskoršie deformity chodidla? Aký druh obuvi a aký vysoký podpätok je ešte zdravý?

Nosenie vysokých podpätkov vytvára niekoľko poškodení/ochorení nohy a chodidla. Okrem veľmi častého vyvrtnutia členka či skracovania achillovej šľachy, zaťažuje najmä prednú časť chodidla, teda oblasť metatarzov. Počas takmer celého kroku je na oblasti metatarzov vyvíjaný tlak 80% váhy nášho tela, čo je na cm2 od 30 do 60 N. Enormný tlak zabezpečuje postupné padnutie priečnej klenby chodidla. A to je najväčší predpoklad pre tvorbu tzv. „vybočeného palca“ (Hallux valgus). Je to valgózne postavenie palca pri poklese priečnej klenby aj rozšírená predná časť nohy. Táto deformita chodidla nie je spočiatku bolestivá, skôr nám zavadzia v topánke a nie je estetická. Hallux Valgus dokáže ale veľmi rýchlo prerásť do bolestivého a obmedzujúceho stavu. Palec má pri každom kroku odrazovú funkciu a tendenciu ustupovať a tým sa zväčšuje jeho vybočenie. Pri neliečenom „haluxe“ pozorujeme artrotické zmeny, s tým spojenú obmedzenú hybnosť, stuhnutie, opuch, bolestivosť, tvorbu kostných výrastkov a kožné zmeny.

blog- hallux-valgus-detailPri extrémnych prípadoch palec prekryje ostatné prsty a na chodidlo nie sme schopní vôbec dostúpiť. Pri takýchto prípadoch je najčastejším riešením operácia. Po operácii ale stále nemáme zabezpečený nebolestivý a hlavne nenávratný stav. Ani po dobre vykonanej operácii, nie je výsledok vždy zaručený.

Najlepšou cestou je samozrejme prevencia vo forme vhodnej obuvi a nosenia kvalitných ortopedických vložiek s podporou priečnej aj pozdĺžnej klenby. Najväčšia možná výška podpätku, ktorú nám ešte naše chodidlo dokáže tolerovať je 10cm. Pokiaľ ale zaznamenáme začínajúci problém, vieme ho riešiť aj konzervatívne.

Chodidlo je odrazom nášho celkového postavenia tela, stereotypu chôdze a postupného zapájania svalov. Pri liečbe rôznych deformít chodidla vo fyzioterapii hovoríme o vytváraní správneho stereotypu odvíjania chodidla, ktorý zabezpečuje zdravý tlak na jednotlivé zóny chodidla. Na to nám slúžia cvičenia a nosenie správnych ortopedických vložiek vyrobených na základe podrobnej diagnostiky. Existujú rôzne ortézky určené na celodenné alebo len nočné nosenie. Najlepšou voľbou je kombinácia všetkých spomenutých konzervatívnych riešení.

Ostatným deformitám chodidla a nohy ako sú bolesti piet, pozdĺžne plochonožie, kladivkové prsty, inverzné poškodenia členka či potreba detských ortopedických vložiek sa budeme venovať v najbližších blogoch o chodidle a nohe.

Comments