FYZIO KLINIK

Mlynské nivy 61/A, 821 05 Bratislava
May 29, 2018 / Ostatné EN

Viac ako 50% ľudí nemá v práci žiadnu fyzickú záťaž a viac ako 30% má sedavé zamestnanie. V práci strávime skoro jednu tretinu nášho života, čo je dosť veľká časť, ktorá nám môže značne ovplyvniť pohybový aparát. Vytvorením nesprávnych návykov si môžeme deformovať priame držanie tela, podporovať skracovanie a ochabovanie svalov alebo postupne prispievať k ochoreniam chrbtice. Liečba pohybového aparátu a zbavenie sa nesprávnych pohybových návykov je pomerne dlhý a finančne náročný proces, preto je lepšie venovať pozornosť prevencii.

 

Základné zásady zdravého sedenia

Základ zdravého dlhodobého sedenia je dobrá ergonomická stolička s opierkou hlavy. Dôležitá je výška stoličky, ktorá by mala byť nastavená tak, aby sa nohy opierali celou plochou chodidla o podlahu. So správnym nastavením výšky môžu mať problém nižší ľudia, keďže ďalšou zásadou sú voľne zvesené ramená. V prípade, že nemáte k dispozícii výškovo nastaviteľný stôl, je vhodné použiť podložku pod nohy. Celá plocha predlaktia by sa mala opierať o podrúčky, ktoré by mali byť nastavené do roviny stola, aby nedošlo k priškrteniu lymfatických ciest o hranu stola. Využíva sa celá plocha sedáku a rovnako aj celá plocha operadla. Medzi zákolenou jamkou a sedákom musí byť priestor na šírku päste. Kolenné, bedrové aj lakťové kĺby by mali byť vo viac ako 90- stupňovom uhle. Výška monitora by mala byť nastavená tak, aby ste pozerali do prvej tretiny obrazovky.  Klávesnica počítača by mala byť 10- 15cm pred telom. Pre správne postavenie zápästia je vhodné používať opierky pre dlane.

 

Dôsledky nesprávneho sedenia

Pohybový aparát ľudského tela pracuje synchrónne, to v praxi znamená, že postavenie jednej časti tela ovplyvňuje inú a tá zase ďalšiu. Hlavným nepriaznivým dôsledkom dlhodobého zlého sedenia je deformácia chrbtice. Napríklad, ak nevyužívate celú plochu sedáka a opierate sa o operadlo, krížová chrbtica nemá oporu, panva sa pretočí dozadu a naruší prirodzené krivky chrbtice. Pozor si treba dať aj na predsunuté držanie hlavy, ktoré môže spôsobiť bolesti v krčnej oblasti, bolesti ramien, hlavy, či poruchy videnia alebo kyfotické zakrivenie v hrudnej  časti chrbtice. Niektoré z neurologických príznakov pochádzajú práve z predsunutého držania hlavy. Častým problémom je aj syndróm karpálneho tunela, ktorý zapríčiňuje nesprávne kŕčovité postavenie zápästia.

 

Kompenzácia dlhého sedenia

Dlhodobé sedenie, či už ergonomické alebo nie, spôsobuje skracovanie a stuhnutie svalov. Ideálne preto je, ak si aspoň každú hodinu dáte prestávku a trošku sa prejdete a ponaťahujete stuhnuté svaly. Ďalším dobrým pomocníkom je fitlopta alebo nafukovací sedací klin, či dynamické stoličky. Tieto pomôcky nie je vhodné používať na dlhodobé sedenie. Sú ideálne na 10- 15 min sedenie, kde si vďaka nestabilnej podložke a balansovaniu, vyvažovaniu, precvičíte hlboké stabilizačné svaly.

 

Ako dvíhať predmety bez zbytočného zaťaženia chrbtice

Ergonómia práce rieši aj prácu, manipuláciu s bremenami. Veľa ľudí si nedáva pozor a často bez rozmyslu zdvihnú aj ťažší predmet cez chrbticu, ktorá tým trpí. Ťažké predmety je vhodné dvíhať z drepu. V drepe uchopíme predmet umiestnený medzi nohami, chrbát držíme v chránenej pozícii, vzpriamene. Pri vstávaní využívame silu dolných končatín a rotačný pohyb v bedrových kĺboch. Predmet tlačíme k sebe. Pri dvíhaní ťažkého predmetu by ste nemali rotovať v chrbtici. To znamená, že ak potrebujete niečo iba preložiť z jednej strany na druhu, nohy neostávajú pevne na zemi a neotáčame sa iba v chrbtici. Správne by sme mali bremeno zodvihnúť, otočiť sa celým telom k miestu, kde predmet chceme položiť a potom ho zložiť.

Comments