Drvivá väčšina z nás trávi príliš veľa času v „neaktívnych” polohách. Väčšinou sú spojené so sedením, státím, čakaním, nudou.
Časom sa jednoducho dostávame do pozície, ktorá je pre naše telo neprirodzená a to ma za následok vytváranie zlých návykov a stereotypov. Ľudské telo je „lenivé” a veľa nám odpustí. Ak sa dostaneme do zlého stereotypu, zo začiatku si povie: Ale čo, vynahradí mi to nejakou kompenzáciou! a funguje ďalej, spraví si skratku, zmení pohyb či postavenie. Ale niekedy, keď ho nútime fungovať inak, ozve sa už pri prvom náznaku, zareaguje nepohodlím alebo bolesťou. Spočiatku je bolesť chvíľková, je to akýsi varovný signál. Telo sa prenastaví a funguje ďalej, ale všetky preťaženia si začína pamätať. A kompenzácia ho niečo stojí. Každá nová kompenzácia vytvorená nevedomky naším telom nás ovplyvňuje a vytvára ďalšie. Je to ako domček z kariet, ktorý sa raz určite zrúti.
Varovné signály sú intenzívnejšie a prichádzajú čoraz častejšie. Nanešťastie je k dispozícii množstvo farmakologických výrobkov, ktoré vedia túto bolesť potlačiť a postupne otupovať naše vnemy. Odkladať veci na neskôr alebo ich hodiť na druhú koľaj nie je dobré riešenie. Problém sa len zbytočne zhorší a ovplyvní oveľa väčšiu časť tela. A bolesť? Tá bude silnieť a nakoniec sa jej nebude možné zbaviť ani medikamentami. Dostane sa do chronického štádia, čo dokáže zanechať vážne a trvalé deformity na pohybovom aparáte. Tu už často prichádzajú na rad rôzni lekári, prípadne návšteva fyzioterapeuta.
Najideálnejšie je počúvať svoje telo, začať riešiť problém v začiatkoch a nedostať sa až do tohoto štádia. Samozrejme, aj zdraví ľudia by mali o seba dbať, preventívne začať na sebe pracovať, spoznávať svoje telo a jeho limity. Treba si to všetko preniesť do rovnice a zamyslieť sa nad tým, koľko hodín denne sa nachádzame v statických polohách, či je tento čas adekvátne vyvážený pohybom, a či je daný pohyb alebo šport pre nás zdravý.
Najviac preťažená časť tela je vďaka dnešnej sedavej dobe chrbtica. Berieme ju ako celok, aj keď sa bolesti vyskytujú na rôznych miestach, či už ide o krk, alebo o hrudnú či driekovú časť. Ľudské telo bolo skonštruované na pohyb, a to platí aj pre chrbticu. Skladá sa z veľkého počtu malých súčiastok (stavcov), ktoré si medzi sebou delia celkové zaťaženie. Ak sa dlhodobo nachádzajú v zlej pozícii, tlak sa nemôže rovnomerne rozdeliť a pôsobí výraznejšie v jednej oblasti. Typická pozícia je napríklad v sede, keď sa spustíme do seba a telom vytvoríme písmeno C, čo možno vidieť pri pohľade spredu alebo zboku. Pri takom držaní nie je práca svalov vyrovnaná, či už ide o chrbtové svaly a brušnú stenu, alebo svaly na ľavej a pravej strane tela. V tejto pozícii však netrpia len svaly, ovplyvňuje to najmä jednotlivé stavce, väzivá v okolí chrbtice, medzistavcové platničky či fascie.
V tomto bode by väčšina ľudí prišla k záveru, že oslabené svaly, ktoré spôsobujú zlé a ochabnuté držanie tela, treba posilniť. Ale je tu jeden problém.
Naše telo má viac vrstiev svalov, ktoré majú rôzne úlohy. V skutočnosti pre nás nie sú dôležité povrchové svaly, ktorých hlavnou úlohou je vytvárať veľký a silový pohyb a sekundárnou dobre vyzerať. Malo by nám záležať predovšetkým na maličkých, hĺbkových svaloch v okolí chrbtice, ktoré majú za úlohu veľmi jemný pohyb a udržanie posturálnej stability. Novinkou vo svete je posilňovanie hĺbkových svalov pomocou špeciálnych strojov, ktoré majú pevnú fixáciu, čím sa zabraňuje používaniu okolitých svalov ako pri bežnom cvičení alebo posilňovaní. Zacvičiť si na týchto strojoch môžete aj u nás v Spinálnom centre.
Telo totiž funguje ako reťaz, preto je len také pevné, ako jeho najslabšia časť. V našom tele nikdy nepracuje iba jeden sval a pri práci bez fixácie – napríklad pri cvičení s vlastnou váhou – vie naše telo veľa vecí kompenzovať, preto je veľmi pravdepodobné, že sa neaktívne hlboké svaly nezapájajú správne. Najpotrebnejšie je, aby sme ich najprv cielene aktivovali a posilnili. Až potom môžeme s vybudovanými a aktivovanými svalmi pokračovať v ďalšom cvičení.
Ďalšou veľkou výhodou špeciálnych strojov je cielená diagnostika. Dokážu vyhodnotiť, ktoré svaly sú v tele najmenej aktívne a na ktorej strane ich telo využíva menej. Túto stranu či smer pohybu potom izolovane posilňujú a vyrovnávajú svalovú dysbalanciu. Dokonca možno pomocou referenčných hodnôt určiť, aké silné by mali byť jednotlivé svaly.
Máte záujem o cvičenie v Spinálnom centre? Všetky informácie o diagnostike a cvičení nájdete TU.
Článok vypracoval senior fyzioterapeut Marek Adamík pre časopis RELAX – Sportmedia