FYZIO KLINIK

Mlynské nivy 61/A, 821 05 Bratislava
Máj 25, 2020 / Regenerácia

Čo je manuálna lymfodrenáž a ako prebieha?

 

Manuálna lymfodrenáž je jemná liečebná masáž bez použitia oleja, ktorá má rôzne blahodarné účinky na ľudský organizmus.  Vykonáva sa jemným tlakom na pokožku, takzvanou drenážou, kedy dochádza k rozpohybovaniu lymfy v lymfatickom systéme tela. Masér využíva špeciálne hmaty a drenážne pohyby v smere toku lymfy, ktoré sú veľmi pomalé, nakoľko samotná lymfa v tele koluje veľmi pomaly. Lymfu masér nazhromažďuje do tzv. lymfatických uzlín, odkiaľ ju potom vytláča a posúva opäť ďalej. Dôležitým aspektom lymfodrenáže je teda rýchlejší pohyb lymfy v oblasti hlavných lymfatických uzlín (na krku, v podpazuší, v ingvinálnej oblasti). Tým sa zabezpečí lepšia podpora látkovej výmeny a imunitného systému organizmu.

 

Čo to vlastne lymfa je?

 

Lymfa alebo miazga je biela tekutina, ktorá sa nachádza v lymfatických cievach v tele človeka. Lymfa vzniká v medzibunkových priestoroch, koluje v lymfatických cievach, prechádza cez lymfatické uzliny a končí v žilovom systéme, ktorý ju naspäť vracia do krvi. Lymfa teda necirkuluje v uzavretom systéme ako napríklad krv. Lymfatický systém nemá svoju vlastnú pumpu ako napríklad krv, ktorá má srdce. Je ale veľmi blízko krvného obehu a tak lymfa nepriamo pre svoj pohyb využíva pumpovanie krvi zo srdca. Je veľmi dôležité, aby sa lymfa stále tvorila a odvádzala preč z tela. K tomu vie veľmi pekne pomôcť manuálna lymfodrenáž. 

 

V čom všetkom vie manuálna lymfodrenáž pomôcť?

 

Aplikáciou manuálnej lymfodrenáže celého tela je možné zbaviť telo opuchov, posilniť imunitu, uvoľniť dýchacie cesty, obnoviť a posilniť celý lymfatický systém a detoxikovať organizmus.  Po tejto masáži sa napríklad oveľa lepšie hoja pooperačné rany. Nehovoriac o tom, že pomáha vyplavovať z tela toxické látky, ktoré sú pre organizmus škodlivé.

 

Vie manuálna lymfodrenáž prispieť aj ku skrášleniu tela?

 

Manuálna lymfodrenáž sa využíva aj na kozmetické účely ako je akné, výrazne pomáha pri odstraňovaní celulitídy,  k zlepšeniu metabolizmu a zlepšeniu fyzickej kondície.

 

Indikácie manuálnej lymfodrenáže

 

pri lymfedémoch (opuchy)

ošetrenie a zmiernenie prejavov celulitídy

liečba aknóznej pleti

opuchy tváre

pri zápaloch dutín a migrénach

opuchy po plastických operáciách

pooperačné stavy

artrózy

skleróza multiplex

zlepšenie prekvenia a detoxikáxia organizmu

 

Kontraindikácie manuálnej lymfodrenáže

 

progresia malígneho ochorenia (výnimka počas paliatívnej liečby)

otvorené rany

akútne infekčné ochorenia, viróza, chrípka, zvýšená teplota

pri kŕčových žilách a po operácii (nutná konzultácia s lekárom)

srdcové zlyhanie (IM)

 

 

Galéria