Manuálna lymfodrenáž je jemná liečebná masáž bez použitia oleja, ktorá má rôzne blahodarné účinky na ľudský organizmus. Vykonáva sa jemným tlakom na pokožku, takzvanou drenážou, kedy dochádza k rozpohybovaniu lymfy v lymfatickom systéme tela. Masér využíva špeciálne hmaty a drenážne pohyby v smere toku lymfy, ktoré sú veľmi pomalé, nakoľko samotná lymfa v tele koluje veľmi pomaly. Lymfu masér nazhromažďuje do tzv. lymfatických uzlín, odkiaľ ju potom vytláča a posúva opäť ďalej. Dôležitým aspektom lymfodrenáže je teda rýchlejší pohyb lymfy v oblasti hlavných lymfatických uzlín (na krku, v podpazuší, v ingvinálnej oblasti). Tým sa zabezpečí lepšia podpora látkovej výmeny a imunitného systému organizmu.
Lymfa alebo miazga je biela tekutina, ktorá sa nachádza v lymfatických cievach v tele človeka. Lymfa vzniká v medzibunkových priestoroch, koluje v lymfatických cievach, prechádza cez lymfatické uzliny a končí v žilovom systéme, ktorý ju naspäť vracia do krvi. Lymfa teda necirkuluje v uzavretom systéme ako napríklad krv. Lymfatický systém nemá svoju vlastnú pumpu ako napríklad krv, ktorá má srdce. Je ale veľmi blízko krvného obehu a tak lymfa nepriamo pre svoj pohyb využíva pumpovanie krvi zo srdca. Je veľmi dôležité, aby sa lymfa stále tvorila a odvádzala preč z tela. K tomu vie veľmi pekne pomôcť manuálna lymfodrenáž.
Aplikáciou manuálnej lymfodrenáže celého tela je možné zbaviť telo opuchov, posilniť imunitu, uvoľniť dýchacie cesty, obnoviť a posilniť celý lymfatický systém a detoxikovať organizmus. Po tejto masáži sa napríklad oveľa lepšie hoja pooperačné rany. Nehovoriac o tom, že pomáha vyplavovať z tela toxické látky, ktoré sú pre organizmus škodlivé.
Manuálna lymfodrenáž sa využíva aj na kozmetické účely ako je akné, výrazne pomáha pri odstraňovaní celulitídy, k zlepšeniu metabolizmu a zlepšeniu fyzickej kondície.