Mnohé ženy po pôrode trápi „odstávajúce“ bruško v oblasti pupka, z ktorého ani za ten svet nedokážu zhodiť. Áno, mohla by to byť diastáza! Všimnete si ju ráno, keď vstávate z postele, pri dvíhaní vecí aj pri nesprávnom cvičení. Je tam a vy už nedokážete myslieť na nič iné.
Ale vedeli ste, že ju môžu „mať“ aj ženy, ktoré nerodili, muži i deti?
Rozostup brušných svalov je v tehotenstve do určitej miery normálny jav; telo potrebuje uvoľniť brušnú stenu, aby bábätko mohlo rásť. Deje sa tak pod taktovkou hormónov. Ak ste zdravé, máte dostatok pohybu a netrápi vás nadváha, mal by sa rozostup po pôrode prirodzene „zatiahnuť“. To, či sa tak aj udeje, však závisí od mnohých faktorov. Hlavnú úlohu pri tom zohráva miesto uprostred brucha – linea alba, v ktorej sa spájajú brušné svaly. Ide o tkanivo tvorené 3D spleťou kolagénových vlákien, ktoré majú šikmý, priečny alebo nepravidelný smer. U žien je to, na rozdiel od mužov, viac priečnych vlákien, ktoré sú pružnejšie a elastickejšie, preto je riziko vzniku diastázy u nich väčšie. Existujú však rozdiely aj medzi samotnými ženami. Aká široká diastáza bude, je dané tiež genetickou predispozíciou, ktorá udáva zastúpenie jednotlivých typov vlákien.
Od toho sa potom odvíja, koľko úsilia bude musieť žena po pôrode venovať zaceleniu diastázy. Ďalšie dôležité faktory sú stav a aktivita brušnej steny pred tehotenstvom, pretože diastáza sa nevyskytuje len po pôrode, ale môže sa objaviť aj u nerodičiek, mužov či detí. Dôvodom vzniku tohto problému je nie práve optimálna spolupráca svalov brušnej steny, pri ktorej zvykne dominovať priamy brušný sval.
Rozostup brušných svalov a diastáza nie sú to isté, hoci ide o podobný jav a často sa zamieňajú. Pri rozostupe nedochádza k štrukturálnym zmenám, ide iba o čisto funkčný problém. Môžete ho kompenzovať. To znamená, že aj keď ste si boli schopní pri cielenom teste vnoriť prst do oblasti linea alba, pri testoch na hlboký stabilizačný systém dokážete dané miesto udržať. Ak rozostup nie je kompenzovaný (vyklenie sa vám strieška), môže byť predstupňom diastázy, ktorá je charakterizovaná už aj štrukturálnymi zmenami kolagénových vlákien.
Diastáza môže byť lokalizovaná nad pupkom, v oblasti pupka a pod ním. Za normu je považovaná polcentimetrová vzdialenosť.
O rozostupe hovoríme, ak je vzdialenosť brušných svalov od 0,6 do 1,9 centimetra a o diastáze pri viac ako 2 centimetroch.
Vyskúšajte doma, či máte diastázu týmto jednoduchým samovyšetrením.
Ľahnete si na zem, zdvihnete nohy a hlavu nad podložku, akoby ste sa chceli pozrieť medzi kolená. Ak sa nad alebo pod pupkom objaví strieška, pravdepodobne máte diastázu. Nie je to ešte žiadna tragédia. Správnym aktivovaním brušného svalstva, posilnením hlbokého stabilizačného systému ju pomocou fyzioterapie dokážete vrátiť do pôvodného stavu. Malo by jej však predchádzať komplexné vyšetrenie.
Dobrou správou je, že s diastázou sa dá začať pracovať kedykoľvek, a to aj niekoľko rokov po pôrode. Odborníci neradi vidia, že sa ľudia snažia poradiť si sami s nejakým problémom za pomoci internetu a YouTube videí. Na internet môže pridať rady ktokoľvek aj bez toho, aby mal v danej problematike adekvátne vzdelanie. Napriek tomu, že úmysel môže byť dobrý, nie vždy je taký aj výsledok. Mnoho odporúčaní má presne opačný efekt, ako by ste chceli a týmto spôsobom sa diastáza môže ešte prehĺbiť. Našťastie, ako sme už spomínali, s diastázou sa dá začať pracovať kedykoľvek. Dĺžka procesu samozrejme závisí od závažnosti. Treba rátať s mesiacmi, u niekoho až s rokom. Je to veľmi individuálne. Všetko sa odvíja od snahy, ktorú vyviniete. Ideálne je cvičiť viackrát denne, aby došlo k potrebným zmenám. Skratky v tomto prípade neexistujú. Telo vám vráti len toľko, koľko do neho investujete.
FYZIO KLINIK je súkromné zdravotnícke centrum zamerané na liečbu pohybového aparátu. To zahŕňa aj 360° starostlivosť o ženy, tehotné ženy a ženy po pôrode. Pozrite si komplexné služby, ktoré ponúkame v rámci
Fyzioterapia v gynekológii
Predpôrodná a popôrodná starostlivosť o ženu
Máte chuť hneď po pôrode nabehnúť do posilňovne, alebo vybehnúť do parku, aby ste sa dostali do formy? Tak zadržte. Po pôrode by pohybová aktivita mala zodpovedať vášmu aktuálnemu stavu, ktorý závisí od priebehu tehotenstva a pôrodu, ale aj od toho, koľko aktivity ste vyvíjali počas tehotenstva. Diastáza je určitým prejavom nefunkčnosti brušnej steny a trupovej stabilizácie a ak neviete správne aktivovať brušnú stenu pri cvikoch v ľahu na chrbte, nedá sa predpokladať, že to bude inak pri náročnejších cvičeniach v posilňovni. Preto sa najskôr odporúča osvojiť si základy, dostať diastázu pod kontrolu a na aktívnejší režim nabiehať postupne. Okrem aktivácie brušnej steny vás fyzioterapeuti naučia lepšie vnímať a ovládať svoje telo, vysvetlia vám ergonómiu práce, pomôžu nastaviť jednotlivé segmenty do optimálnej pozície. Tieto poznatky budete schopné aplikovať v bežnom živote, ale napríklad aj v posilňovni.
Ľudia si väčšinou myslia, že tehličky na bruchu sú symbolom pevného a správne fungujúceho brucha, ale six pack nezaručuje správnu trupovú stabilitu. Estetika nejde vždy ruka v ruke s funkciou. Kontraindikáciou k diastáze sú klasické cviky na brucho, pri ktorých sa izolovane zapája priamy brušný sval, čím sa nerovnováha medzi povrchovými a hlbšími vrstvami prehlbuje. Preto by ste sa ich mali vyvarovať. To, či sa diastáza vráti, závisí od toho, do akej miery si osvojíte rady fyzioterapeutov a začleníte ich do bežného života. Či budete pokračovať v cvičení aspoň v udržiavacom režime aj po dosiahnutí želaných výsledkov, čo môže byť dôležité, ak máte na diastázu genetickú predispozíciu.
Dôležitá je prevencia vo forme cvičenia pre tehotné zameraná na posilnenie celého brušného svalstva, správne bránicové dýchanie, posilnenie svalov panvového dna, aktivovanie šikmého brušného svalstva a správnu aktivitu pri bežných denných činnostiach.
Vo FYZIO KLINIK stanovujeme postup rehabilitácie na základe vyšetrenia veľkosti rozostupu brušných svalov, alebo diastázy a testov na hlboký stabilizačný systém. Terapia pozostáva z manuálnych techník, ktoré ovplyvňujú lokálne zvýšené napätie svalov. Ak ste po sekcii, zahajujeme starostlivosť o jazvu, využívame manuálnu stimuláciu kože a podkožia v smere uzavretia linei alby a ďalšie techniky v závislosti od potrieb na základe vstupného vyšetrenia.
Pohybová terapia zo začiatku väčšinou obsahuje nácvik dychového stereotypu, bráničného dýchania, aktivácie brušnej steny v jednoduchších polohách a po osvojení základov prechádza do sedu, stoja, chôdze. Ako podporná liečba môžu slúžiť tejping, prípadne podporné pásy alebo šatkovanie (iba v indikovaných prípadoch). V závažnejších prípadoch, keď je diastáza rozsiahla a konzervatívna liečba nepostačuje, existuje možnosť chirurgickej intervencie.
Článok vypracovala senior fyzioterapeutka Adriana Hlôšková pre časopis RELAX – Sportmedia.