fbpx
VZDELÁVANIE REGISTRUJTE SA NA KURZ VIAC INFO
ČO SI VŠÍMAŤ NA DEŤOCH Z HĽADISKA POHYBU?
August 31, 2023 / Blog / Deti
August 31, 2023 / Blog / Deti

ČO SI VŠÍMAŤ NA DEŤOCH Z HĽADISKA POHYBU?

Prechod z materskej školy do základnej školy predstavuje pre deti veľkú zmenu. Prináša nielen nové vzdelávacie výzvy, ale aj nové pohybové návyky. Zaujíma vás, ako sa mení pohybový aparát detí a ako môžete podporiť ich zdravý vývoj?

Výzvy, ktoré prináša prechod zo škôlky do školy

  1. Fyzické nároky školského prostredia
    V materskej škole sú deti vedené k voľnejšej hre a pohybu. Viac sa hýbu, lozia, skáču. Na základnej škole sa musia naopak prispôsobiť dlhšiemu sedeniu, pravidelnejším prestávkam a učebnému plánu. Táto zmena môže ovplyvniť ich svalový tonus a držanie tela.
  2. Správne držanie tela
    Sedavý spôsob v škole môže mať vplyv na držanie tela detí. Je dobré odsledovať držanie tela u detí pri nástupe do školy či sa nezačínajú objavovať nesprávne pohybové návyky ako napríklad skláňanie sa nad učebnicou, zlá poloha pri písaní, zlé držanie pera a ďalšie. Tieto nesprávne návyky môžu viesť k vzniku problémov s chrbticou a držaním tela.
  3. Ergonómia
    Je dôležité venovať pozornosť ergonomickému nastaveniu pracovného prostredia pre deti ako sú výška stola a stoličky, správne držanie tela pri sedení a písaní, ako aj pravidelné prestávky na rozcvičku pomáhajú udržiavať zdravé postavenie tela a pohybový aparát.
  4. Jemná motorika a písanie
    Menej pohybu a nároky na jemnú motoriku. Deti sa učia písať a kresliť, čo si vyžaduje precízne pohyby rúk a prstov. Je dôležité naučiť dieťa správne držať ceruzku a pero, aby sa zabránilo problémom s jemnou motorikou.
  5. Pohyb mimo školy
    Podpora pohybu mimo školského prostredia ako organizované športové aktivity, hry na dvore alebo prechádzky sú dôležité pre udržanie celkového zdravia a vývoja pohybového aparátu.

Prihláste vaše dieťa na skupinové pohybové FYZIO cvičenie. Každý štvrtok s našou fyzioterapeutkou Barborkou. PRIHLÁSIŤ SA

Aké problémy sa môžu objaviť pri nástupe do školy z hľadiska fyziológie?

V škole deti viac preťažujú horné končatiny kvôli písaniu. Veľakrát sa zhoršuje klenba ruky, čo mení postavenie lopatiek na chrbte. Hlava ide do predklonu, chrbátik sa guľatí. Dieťa má oveľa menej pohybových stimulov ako malo v materskej škole.

Pri nástupe detí do školy sa objavujú rôzne fyzioterapeutické problémy a poruchy držania tela.

  1. Problémy s držaním tela: Začína sa objavovať guľatý chrbát (hyperkyfóza), či prílišné prehnutie (hyperlordóza), skolióza (zakrivenie chrbtice na stranu).
  2. Ploché nohy: Zlá obuv a nedostatočné senzomotorické podnety môžu prispieť k vývoju plochých nôh, kedy sa oblá klenba nohy nemá ako správne vyvíjať a splošťuje sa. Ploché nohy môžu mať vplyv na postoj, chôdzu a celkovú pohybovú stabilitu. Vypočujte si podcast o plochých nohách u detí.
  3. Svalová nerovnováha: Nedostatočný pohyb a jednostranné zaťaženie môžu viesť k svalovej nerovnováhe. Niektoré svaly sa môžu predlžovať a oslabovať, zatiaľ čo iné môžu byť príliš napnuté.
  4. Problémy s jemnou motorikou: Pri písaní, kreslení a iných jemných pohybových činnostiach môžu deti mať problémy so sústredením, koordináciou a presnosťou.
  5. Nesprávne držanie ceruzky a pera: Nesprávne držanie ceruzky alebo pera môže mať vplyv na písacie schopnosti a zručnosti detí. Zlý písací úchop môže spôsobiť únavu rúk a svalové nepohodlie.
  6. Problémy so zrakom: Nadmerné používanie elektronických zariadení a obrazoviek môže ovplyvniť zrak detí a prispievať k problémom s očami a držaním tela.
  7. Nadmerné sedenie: Dlhodobé sedenie v škole a pri domácej práci môže viesť k svalovému oslabeniu, nesprávnemu držaniu tela a problémom s chrbticou.

Je dôležité venovať pozornosť správnemu držaniu tela, ergonomickému nastaveniu pracovného prostredia a podpore pohybu. Týmto spôsobom môžeme pomôcť deťom prispôsobiť sa novým požiadavkám a udržať ich pohybový aparát zdravým a silným.

Prevencia zdravých pohybových návykov pri nástupe do školy

Najlepšie ako sa vyhnúť zlým pohybovým návykom je ich prevencia. Odporúčame vám:

  1. Naučiť vaše dieťa správne sedieť za stolom
    Dieťa sa môže dopúšťať nesprávneho držania tela pri sedení, ako je zakrivenie chrbta, skláňanie sa nadol, prekrucovanie tela alebo opieranie sa na jednu stranu. To môže viesť k nepohodliu, únave a postupne aj k zhoršovaniu postavy.
  2. Naučiť správne držať pero/ceruzku
    Ak dieťa nevie správne držať ceruzku alebo pero, môže to mať negatívny vplyv na jeho písacie schopnosti a zručnosti. Nesprávny písací úchop môže spôsobiť únavu rúk a svalové nepohodlie.
  3. Správne vybrať a nastaviť školskú tašku
    Vyberte školskú tašku, ktorá je vhodná pre dieťa. Mala by byť pohodlná na nosenie a mať dostatočný priestor na knihy a veci.
  4. Naučiť správne nosiť tašku
    Ak dieťa nesie školskú tašku na jedno rameno alebo ju nosí nesprávne nastavenú, môže to viesť k asymetrickému zaťaženiu chrbtice a ramenných svalov.
  5. Robiť kompenzačné cvičenia po škole
    Aké? Nájdete nižšie v článku.
  6. Vybrať správnu obuv
    Vyberte kvalitnú a pohodlnú obuv pre dieťa. Správna obuv podporuje zdravú chôdzu a pohyb. Odporúčame ortopedickú obuv Peter Legwood®, ktorá je vhodná aj pre deti. Viac o tejto obuvi si prečítate TU.
  7. Zábava a pohyb / Variabilita pohybu
    Podporujte pohyb cez zábavné aktivity. Cvičenie by nemalo byť vnímané ako povinnosť, ale ako zábavný spôsob trávenia času. Podporujte rôznorodé pohybové aktivity. Okrem sedenia a písania by malo dieťa mať možnosť stáť, chodiť, behať a cvičiť.
  8. Vzor
    Buďte pozitívnym vzorom. Zdravé pohybové návyky sa často odzrkadľujú zo správania rodičov a starých rodičov.

Ako správne nosiť školskú tašku?

Správne nosenie školskej tašky je dôležité pre udržanie zdravého pohybového aparátu a minimalizovanie rizika preťaženia. Tu je niekoľko tipov, ako by malo dieťa nosiť školskú tašku:

  • Školská taška sa má nosiť na chrbte a nie ťahať na kolieskach za sebou, aby sa chrbtica nezaťažovala jednostranne. 
  • Školská taška sa musí stále nosiť na oboch pleciach. Ramenné popruhy by mali byť stále v správnej pozícii.
  • Deti veľmi rýchlo rastú, preto je dôležité pravidelne kontrolovať dĺžku ramenných popruhov. Horná časť batohu by mala byť tesne pod vrchom ramien dieťaťa a spodná časť by mala siahať pod úroveň bedier. Taška ma dobre sedieť na chrbte a nemá padať z pliec. Ak je nesprávne nastavená školská taška, stáva sa, že dieťa začína mať vysunutú bradu smerom dopredu, ramená stočené smerom k hrudníku a na chrbte a krku sa tvorí hrb.
  • Vnútorná organizácia školskej tašky. Pri výbere školskej tašky si všímajte i vnútorný priestor. Vaše dieťa musí nosiť do školy mnoho pomôcok – peračník, knihy, zošity, prezuvky, desiatu, pitie a pod. Na prvý pohľad sa nezdá, že by výbavička do školy mohla vážiť pekných pár kíl. Váha batohu by nemala presahovať 15 % hmotnosti dieťaťa. Pre priemerného prváčika to je cca 3 kg, ale spravidla býva ťažké túto normu dodržať. Ten možno uniesť iba vtedy, keď je váha nákladu správne rozložená. Zle umiestené ťažisko dostáva chrbát do nesprávneho postavenia. Pokiaľ je ťažisko nákladu ďaleko od chrbtice, prehne sa bedrová chrbtica viac dopredu, teda do záklonu. Správnym rozložením obsahu aktovky môžete zabrániť nesúmernému zaťaženiu chrbtových svalov. Základným pravidlom je ukladať vždy ťažké veci najbližšie k chrbtu!
  • Kvalitný batoh: Investujte do kvalitného batoha, ktorý je ergonomicky navrhnutý a má dostatočné vankúšiky a polstrovanie na zmiernenie tlaku na chrbát.

Dieťa by sa malo cítiť pohodlne a mala by mu byť umožnená sloboda pohybu pri nosení školskej tašky. Učte dieťa správnemu spôsobu nosenia tašky a venovať pozornosť tomu, ako sa cíti, ak sa mu niečo zdá nepríjemné alebo bolestivé. Zabezpečenie, aby sa školská taška nosila správne, je kľúčové pre udržanie zdravého pohybu chrbta u detí.

Jednoduché kompenzačné cvičenia pre deti po škole

Pri nástupe dieťaťa do školy je dôležité pozorovať rôzne aspekty tela vášho dieťaťa, aby ste mohli identifikovať prípadné problémy s pohybovým aparátom, postojom a zdravím včas. Tu sú niektoré dôležité faktory, na ktoré by ste mali venovať pozornosť. Všímajte si:

  • či klenby nohy neprepádavajú dnu
  • kolená či nejdú do X
  • či pri stoji sa nekrútia do jednej strany viac
  • či nemajú úklon hlavy na stranu
  • či nemajú plecia vpredu, odstávajúce lopatky alebo vypuklé bruško. 

Keď dieťa príde zo školy je dobré:

  1. Vyzuť sa a nastimulovať utlmené plochy chodidiel.
  2. Cvičenie vo vyse. Ideálne zavesiť dieťa na rebriny alebo hrazdu pre natiahnutie a trakciu usedenej chrbtice. Ak nemáte doma hrazdu, vybehnite von na preliezky.
  3. Cvičenie na fitlopte pre posilnenie svalov stredu tela. Je dôležité posilniť svaly v okolí lopatiek, brucha a chrbta.

Deti by si mali osvojiť správne pohybové návyky. Hravou formou sa to naučia aj u nás na skupinových pohybových FYZIO cvičeniach vo FYZIO KLINIK. Každý štvrtok cvičenie pre školákov o 17:00. PRIHLÁSIŤ SA

 

Nesprávny a správny sed u detí

Pokiaľ nie je telo v správnej polohe, ruka sa nedokáže uvoľniť. Medzi najčastejšie chyby patrí sedenie bez opory nôh alebo členky obtočené okolo stoličky. 

Dieťa by malo mať na písanie a kreslenie svoj stôl so správne vysokou stoličkou. Tá by nemala byť pojazdná, ani otáčacia. Počas písania je najpohodlnejšie sedieť tak, aby bola panva celou šírkou na stoličke, s ľahkým naklonením smerom dopredu, stehná rovnobežne. Kolenné jamky sa nesmú dotýkať okraja stoličky. Trup s vyrovnanou chrbticou smeruje v ľahkom predklone k stolu, ale nesmie sa o neho opierať. Pri plnení úloh by mali byť nohy celými chodidlami na zemi a ruky pohodlne položené na stole s pokrčenými lakťami. Voľne položené ruky na stole umožňujú manipulovať so zošitom – u pravákov pravým horným rohom smerom nahor, u ľavákov naopak ľavým horným rohom nahor.

Fyzioterapeutické vyšetrenie u detí od 3 rokov

Fyzioterapeutické vyšetrenie detí pred nástupom do školy je dôležitým krokom na zabezpečenie ich zdravého fyziologického vývoja a prevenciu rôznych problémov s pohybovým aparátom. 

Čo takéto vyšetrenie vo FYZIO KLINIK zahŕňa?

  1. Zhromaždenie anamnézy: Fyzioterapeut začne vyšetrenie získavaním informácií o zdravotnom stave dieťaťa, jeho histórii pohybových problémov, zraneniach a aktuálnych symptómoch.
  2. Vizuálne hodnotenie postavenia a držania tela: Fyzioterapeut zhodnotí, ako dieťa drží svoje telo pri státí, sedení a chôdzi. Sleduje, či existujú nesprávne pohybové návyky, ako je sklonená hlava, zakrivenie chrbta alebo iné odchýlky.
  3. Rozsah pohybu a svalová symetria: Skúma, aký je rozsah pohybu v rôznych kĺboch dieťaťa a či existujú prípadné obmedzenia. Taktiež sleduje svalovú symetriu a prípadné nerovnováhy.
  4. Jemná motorika a koordinácia: Posudzuje jemnú motoriku dieťaťa, ako je schopnosť držať ceruzku, perá a manipulovať s malými predmetmi. Zaznamenáva koordináciu rúk a nôh pri rôznych činnostiach.
  5. Funkčná pohybová analýza: Vykonáva pohybové testy a cvičenia na hodnotenie svalovej sily, stability a funkčnosti pohybového aparátu.
  6. Hodnotenie chôdze a rovnováhy: Sleduje, ako dieťa chodí, a posudzuje jeho schopnosť udržiavať rovnováhu.
  7. Ergonomické hodnotenie: Posudzuje ergonomické aspekty, ako je správne sedenie pri písaní, vhodná výška stola a stoličky a iné faktory ovplyvňujúce držanie tela.
  8. Pitný režim a stravovacie návyky: Fyzioterapeut sa môže spýtať aj na stravovacie návyky a pitný režim dieťaťa, keďže výživa a hydratácia majú vplyv na fyziologický vývoj.
  9. Vývojová analýza: Zohľadňuje vek a fyziologický vývoj dieťaťa a porovnáva ho so štandardmi pre jeho vekovú skupinu.

Na základe výsledkov fyzioterapeutického vyšetrenia odporúčame prípadnú fyzioterapiu, cvičebný plán, ergonomické zlepšenia alebo iné opatrenia na podporu jeho zdravého pohybového aparátu. Fyzioterapeut spolupracuje s rodičmi, aby sa zabezpečila komplexná starostlivosť o pohybový vývoj detí.

Viac o službách detskej fyzioterapie vo FYZIO KLINIK nájdete TU.

Ak máte záujem o komplexné fyzioterapeutické vyšetrenie vášho dieťaťa, objednajte sa cez našu aplikáciu FYZIO KLINIK alebo telefonicky cez recepciu.

Článok pre vás pripravila naša senior fyzioterapeutka Barbora Grancová, ktorá sa venuje aj detskej fyzioterapii od 3 rokov.🙂

 

Zaujíma vás:

  1. Čo je pri deťoch vo veku 3-6 rokov najdôležitejšie? Čo sa tam vyvíja? Čo sa deje so svalmi, šľachami a mozgom?
  2. Aké najčastejšie problémy sa vyskytujú u detí vo veku 3-6 rokov?
  3. Aká je príčina? Kedy nastalo pochybenie? Môže byť príčina už pri tehotenstve? Pri pôrode?
  4. Je dobré, keď dieťa začne skoro športovať?
  5. Dokážeme odpozorovať talent na šport, alebo inú aktivitu už v tomto skorom veku?
  6. Načo z hľadiska prevencie dieťaťa kladieme dôraz u nás vo FYZIO KLINIK?
  7. Čo si všímať na svojich deťoch doma? Čo môžeme z hľadiska správneho vývinu urobiť pre svoje dieťa?

Vypočujte si FYZIO KLINIK Podcast s našou fyzioterapeutkou Barborou Grancovou o prevencii vývinových ťažkostí u detí vo veku 3 až 6 rokov. Ako zabrániť väčším fyziologickým odchýlkam až diagnózam v živote vášho dieťaťa?👇

PÁČIL SA VÁM ČLÁNOK?

ZDIEĽAJTE HO S VAŠIMI ZNÁMYMI

Sledujte, čo sa deje
u nás na klinike…