fbpx
VZDELÁVANIE REGISTRUJTE SA NA KURZ VIAC INFO
AKO DOKÁŽE POMÔCŤ FYZIOTERAPIA PRI MENOPAUZE?
Marec 08, 2024
Marec 08, 2024

AKO DOKÁŽE POMÔCŤ FYZIOTERAPIA PRI MENOPAUZE?

Menopauza je obdobím ženy, charakterizované hormonálnymi zmenami a nastáva v dôsledku  vyčerpania vaječníkov, čo vedie k strate ich folikulárnej aktivity. Dôsledkom toho je znížená produkcia estrogénov. Estrogénové receptory sa nachádzajú okrem genitourinárneho traktu aj v tkanivách kardiovaskulárneho systému, gastrointestinálnom trakte, mozgu, kostiach a koži. Preto je zrejmé, že pri poklese produkcie estrogénov sa budú zmeny týkať týchto všetkých systémov.

Prechod do menopauzy často prináša rôzne prejavy spojené s fyzickými, psychologickými a sociálnymi dopadmi na život ženy. Týmto procesom žena nemusí prechádzať sama. Fyzioterapia je jednou z možností, ako regulovať nežiaduce účinky menopauzy.

Medzi symptómy menopauzy patria:

  • Návaly tepla (u asi 85% žien)
  • Genitourinárny syndróm menopauzy (GSM)- ženy môžu registrovať zmeny aj v oblasti vulvy, pošvy a močového mechúra a to v dôsledku úbytku estrogénu. Epitelová výstelka pošvy a močovej trubice sú tkanivá závislé od estrogénu, preto nedostatok estrogénu vedie k stenčeniu tohto epitelu, čo má za následok atrofiu pošvy, ktorá vedie k suchosti.  Ďalším dôsledkom je zníženie prítoku krvi do pošvy a vulvy, čo spôsobuje zníženú vaginálnu lubrikáciu a s tým spojený diskomfrot pri pohlavnom styku. Množstvo žien má v súvislosti s týmito zmenami problém aj s inkontinenciou moču. Tu môže pomôcť urogynekologická fyzioterapia, ktorá sa touto problematikou zaoberá. Vstupné vyšetrenie u fyzioterapeutky špecializujúcej sa na zdravie žien zvyčajne zahŕňa diskusiu o konkrétnych príznakoch, zhodnotenie stavu panvového dna a celkovej pohyblivosti a držania tela, ako aj prediskutovanie  kvality spánku, hydratácie a výživy. Na základe vyhodnotenia bude vypracovaný špecifický liečebný program, ktorý pomôže udržať telo v čo najlepšej kondícii. Úniku moču sa dá predchádzať cvičeniami, ktoré zahŕňajú zapojenie celého tela, ale aj cielené svalové skupiny (svaly panvového dna, ktoré sú súčasťou takzvaného hlbokého stabilizačného systému). Cvičenie s panvovou oblasťou a rozpohybovanie chrbtice, z ktorej vychádza inervácia pre panvové orgány a svaly panvového dna zlepšuje prívod krvi a celkovo vyživenie tejto oblasti, čo môže zmierniť suchosť pošvy. Bonusom je obnovenie sily celého tela, ale aj zlepšenie kvality spánku čo pomáha zlepšiť celkovú pohodu. 
  • Typické sú aj výkyvy nálad, v horšom prípade až depresie. Žena si prechdádza zmenou postavy, poruchami spánku, zmenami pokožky, vlasov a sexuálnych funkcií a to všetko súčasne, takže niet divu, že adaptácia na nový stav so sebou prináša aj dopad na psychiku. Predchádzať, prípadne kompenzovať dopad na psychiku je možné pomocou rôznych dychových cvičení, autogénneho tréningu alebo pohybovej aktivity vo všeobecnosti.
  • Bolesti kĺbov taktiež nie sú ženám v menopauze cudzie a opäť nemôžeme doporučiť nič iné, ako správne zvolenú a dávkovanú pohybovú aktivitu. Nakoľko ide o zmeny rýchle, je nutné telo fyzicky pripraviť, aby bolo schopné sa s nimi vysporiadať.
  • Nakoľko estrogén zohráva úlohu aj v kognitívnych funkciách, pri jeho nedostatku sa u žien môže vyskytnúť strata pamäti a ťažkosti so sústredením.

Medzi dlhodobé zmeny po prechode patria:

  • Strata kostného tkaniva, v horšom prípade osteoporóza
  • Zmena kompozície tela 
  • Kardiovaskulárne ochorenia
  • Strata rovnováhy, riziko pádov

Aj s týmito nepríjemnými stavmi si vie fyzioterapia poradiť.

Štúdie ukazujú, že správne indikovaná fyzioterapeutická intervencia zohráva významnú úlohu u ľudí s rizikom osteoporózy a zníženej hustoty kostí.

O osteoporóze si viac prečítate TU.

Cviky v menopauze

Nie všetky cvičenia však majú rovnaké osteogénne účinky. Najefektívnejší sa javí byť silový tréning, avšak mechanická záťaž by mala byť vyššia ako pri činnostiach každodenného života. Jedná sa prevažne o cvičenia s voľnými váhami, kde zaťaženie kostí v určitom smere stimuluje aktivitu osteoblastov (to znamná, že nie je postačujúci len tréning s expandermi alebo s vlastnou váhou).

Čo sa týka kardiovaskulárnych ochorení, je všeobecne známe, že pravidelné a postupné vykonávanie aeróbnych cvičení zlepšuje kardiorespiračnú vytrvalosť a znižuje riziko kardiovaskulárnych ochorení. Niektoré výskumy naznačujú, že cvičenie zvyšuje hladinu lipoproteínov s vysokou hustotou (HDL), znižuje hladinu lipoproteínov s nízkou hustotou (LDL) a kontroluje hypertenziu, čo následne zlepšuje kardiovaskulárne zdravie. Nastavenie aktívneho režimu a aeróbneho tréningu je opäť niečo, s čím vám môže poradiť váš terapeut. Možností je mnoho (cyklistika, plávanie, chôdza, nordic walking,…), pri výbere je však nutné riadiť sa individuálnymi špecifikami  preto je vhodné poradiť sa aj ohľadom konkrétnej formy aeróbnej záťaže. Takisto nárast aktivity by mal byť pozvolný, nie nárazový, nakoľko telo má v tomto období už aj tak dosť nových zmien, s ktorými sa musí vysporiadať a náhly nábeh na novú aktivitu by mohlo viesť k vzniku bolestí. 

Rehabilitácia v menopauze

Správne nastavená rehabilitácia by v tomto veku mala pracovať aj s cvičeniami zameranými na rovnováhu a prevenciu pádov. K tomuto sa využívajú prvky senzomotorického tréningu, balančného tréningu, ale aj silového tréning vo všeobecnosti. Pracovať treba aj na koordinácii a prepojení všetkých systémov, ktoré sa podieľajú na udržaní rovnováhy (zrak, hmat, propriocepcia, sluch).

Pri navrhovaní rehabilitačného plánu je dôležité zohľadniť individuálne potreby a možnosti každej ženy, aby bol liečebný postup čo najefektívnejší.

Všeobecne je dôležité uvedomiť si, že fyzioterapia môže byť cenným nástrojom pri manažmente symptómov menopauzy a podpore celkového zdravia a pohody žien v tomto období. Osobný prístup, prispôsobený individuálnym potrebám každej ženy, je kľúčom k dosiahnutiu najlepších výsledkov aby ste sa cítili lepšie.

Ak máte záujem o nastavenie vášho osobného rehabilitačného plánu, KONTAKTUJTE NÁS.

Článok pre vás pripravila naša senior fyzioterapeutka Adriana Hlôšková.

 

PÁČIL SA VÁM ČLÁNOK?

ZDIEĽAJTE HO S VAŠIMI ZNÁMYMI

Sledujte, čo sa deje
u nás na klinike…