fbpx
VZDELÁVANIE REGISTRUJTE SA NA KURZ VIAC INFO
INDIVIDUÁLNA FYZIO JOGA
Júl 25, 2023 / Blog / Fyzioterapia a šport
Júl 25, 2023 / Blog / Fyzioterapia a šport

INDIVIDUÁLNA FYZIO JOGA

Ako prebieha individuálna lekcia FYZIO jogy vo FYZIO KLINIK?

Zlepšite si zdravie a pohodu s individuálnymi lekciami FYZIO jogy vo FYZIO KLINIK

Vo FYZIO KLINIK poskytujeme individuálne lekcie FYZIO jogy, ktoré dbajú na trvalo udržateľné zdravie našich klientov. Preto je naša FYZIO joga vedená v súlade s fyziológiou ľudského tela, využívajúc len vedou potvrdené nástroje práce s mysľou, a to vždy s ohľadom na zdravotný stav klienta a podľa neho nastavený cieľ, ktorý si vytýčime týmto harmonickým tréningom nie len tela, ale i mysle dosiahnuť. 

Lekciu FYZIO jogy v trvaní 55 alebo 75 minút si môže klient zarezervovať prostredníctvom FYZIO KLINIK aplikácie, kde sú dostupné voľné termíny. Taktiež si môže klient dohodnúť optimálny čas na svoju jogovú prax aj prostredníctvom recepcie. 

Možnosti skupinových cvičení a FYZIO fitness tréningov nájdete TU.

Ako prebieha individuálna lekcia FYZIO jogy vo FYZIO KLINIK? 

Pred každou individuálnou lekciou FYZIO jogy si naša lektorka osvojí poznatky o zdravotnom stave klienta, ktorému sa odporúča najskôr absolvovať fyzioterapeutické vyšetrenie u našich terapeutov.

Objednajte sa na komplexné vyšetrenie u fyzioterapeuta – KONTAKT

Tieto zistenia konzultuje s relevantnými kolegami, aby mohla nastaviť klientovi čo najvhodnejšiu prax, berúc do úvahy jeho zdravotné možnosti tak fyzického ako i psychického charakteru. V úvode lekcie si tieto informácie ešte aktualizuje s klientom a potom sa už začína nerušené stretnutie so sebou samým – spojenie tela a mysle prostredníctvom dychu – čo predstavuje v preklade samotný pojem joga.

Za dverami joga shaly necháva klient celý svoj deň ako i jeho plány do budúcna, aby sa mohol sprítomniť, spomaliť, bez potreby sa kdekoľvek náhliť. Miestom jeho vedomého prežívania sa na hodinu stáva bezpečie joga podložky, na ktorú si najskôr sadá jeho fyzické telo, až po chvíľke prostredníctvom dychu sa v momente tu a teraz ustaľuje aj myseľ. Aj keby sa mohlo javiť z názvu „FYZIO joga“, že ide o výslovne fyzické cvičenie, opak je pravdou. Nami poskytovaná joga dáva priestor na objavovanie všetkých ôsmych stavebných prvkov jogovej filozofie, po ich konfrontácii vedou, najmä modernou medicínou. Nechýba preto ani občasné prelievanie si nosa krhličkou neti pot či osvojovanie si iných, nezávadných jogínskych očistných techník.

Dýchanie, aromaterapia a zámer lekcie FYZIO jogy

Úvod lekcie otvára minúta ticha, v ktorej sa klient stáva jogínom už len tým, že možno po prvýkrát za celý deň vníma svoj dych, napriek tomu že v nás nonstop hrá, my ho málokedy v tom hlučnom svete počujeme. Rozvíjajúc jeho kvality čo do dĺžky, pomalosti a hĺbky, sa mení na pranayamu – podľa ktorej je dych nositeľom životnej energie. V joge zastáva dôležitú rolu, ktorou je udržiavanie kontaktu medzi telom a mysľou, a prekonávanie teórie dualizmu. U nás na fyzio joge ho podporujeme účinkami aromaterapie prostredníctvom 100 % esenciálnych olejov. 

Následne si určíme zámer pre tréning tak tela ako aj mysle, ktorý sa odvíja od individuálnych potrieb klienta. Kým niektoré dni reaguje jogová prax z hľadiska fyzického na bolesť konkrétnej časti tela, napr. rehabilitáciou chrbtice, inokedy rozvíjame primárne mobilitu kĺbov cez štýl vinyasa flow joga, následne posilňujeme svalové partie cez štýl hatha či ashtanga joga a občas nastavíme yangovému telu zrkadlo v podobe jemnej yin jogy, zameranej na fascie, šľachy a väzy. Z hľadiska mysle kultivujeme jogínske cnosti cez rozvíjanie etických a duchovných princípov jogovej filozofie – tzv. yamas a niyamas. 

Ako vyzerá rozohriatie a posilňovanie v rámci lekcie FYZIO jogy?

V prvej časti sa prostredníctvom fyzických pozícií asán realizuje zahriatie, strečing a kompenzácia každodenných pohybových stereotypov – od sedavého spôsobu života, cez držanie mobilu či počítačovej myšky, až po šoférovanie, jednostranný šport, manuálnu prácu či vyrovnávanie praváctva a ľaváctva. 

Jadro lekcie tvorí posilňovacia, dynamickejšia časť, v ktorej sa neraz zapotíme a na druhý deň nám ju pripomína svalovica na miestach, o ktorých sme ani netušili, že ich máme. V rámci nej používame cvičebné pomôcky – ako napr. fit lopty, činky, expandery, opasky či pilates kruhy a celkovo do jogy zapájame aj prvky iných pohybových disciplín, okrem spomínaného pilatesu tiež balet, tai-chi, kung-fu, animal flow či tanec, aby sme sa pohybovo rozvíjali všestranne a nemonotónne. Aj vďaka ladnosti a kreativite pohybu zažívame flow – nechávame sa pohltiť činnosťou, ktorej sa práve venujeme, bez potreby multitaskovať.

Ak sa chceme učiť zostavu pozdravov slnku, rozvíjame v nej samostatnosť, aby sa táto chytľavá jogová sekvencia stala naším rituálom kdekoľvek sme a pridávame aj pozdrav mesiacu. Niekto túži zdokonaliť sa v náročných pozíciách akými je vrana, mostík, stoj na hlave či rukách, ktorým ak nestojí v ceste žiadna zdravotná kontraindikácia, venujeme nácvik krok za krokom tak, aby sme si neublížili a pozície vykonávali správne. 

Meditácia a relaxácia na konci lekcie FYZIO jogy

V závere vybalansujeme protikladnými asánami, aby sme z jogy odchádzali v harmónii. Tú podporia aj meditačné techniky – či už s použitím tradičných korálkov mala japa, alebo pozorovaním plameňa sviečky, resp. za sprievodu konkrétnej jogovej mantry – skupiny hlások podporujúcich koncentráciu a zámer. Ľaháme si na bloky, ktoré, paradoxne, v nás tie prekážky, bloky na úrovni pohybového aparátu, pomáhajú redukovať. Prikrývame sa dekou, na oči prijímame bylinný vankúšik a za sprievodu zvukoterapie tibetskej misky či frekvencie ladičiek si dovolíme na chvíľu akoby zomrieť. O tom je pozícia mŕtvola, o úplnom odovzdaní sa tichu, tme a pomalosti. Lebo ako joga hovorí, „nie je sa kam náhliť“. 

Vtedy máme príležitosť vychutnať si prosté bytie, započúvať sa okrem dychu aj do tlkotu srdca, ktorý sa utíši, čím sa tlmia aj prejavy stresu, úzkosti či napätia. V mŕtvole „pochovávame“ všetko to, s čím už nechceme ísť ďalej, dovolíme si pokojné a mierové rozlúčenie sa s čímkoľvek treba. 

Zobúdzame sa zľahka, nežne, aby sme účinok jogy nenarušili, naopak, aby sme si kúsok z nej vzali aj do zvyšku svojho dňa. A práve o tom má byť individuálna lekcia jogy, o nastavení jogovej praxe tak, aby vyhovovala naším potrebám a bola aplikovateľná aj do nášho každodenného života. Lebo tá joga ani zďaleka nekončí na hraniciach joga podložky, naopak, tam v skutočnosti ešte len začína. 

Lekciu ukončíme pozdravom „Namasté“ – pozdrav, ktorým si venujeme vzájomnú úctu a rešpekt, doslovne hovoriac „svetlo vo mne sa klania svetlu v Tebe“.

Príďte vyskúšať individuálnu lekciu FYZIO jogy, ktorú môžete aplikovať do života a zlepšiť si tak vaše zdravie. KONTAKT

Článok pre vás pripravila naša inštruktorka FYZIO jogy Petra Satinová.

Namasté 😊

fyzio-joga-9
fyzio-joga-7
fyzio-joga-2-2
fyzio-joga-5
fyzio-joga-1-2

PÁČIL SA VÁM ČLÁNOK?

ZDIEĽAJTE HO S VAŠIMI ZNÁMYMI

Sledujte, čo sa deje
u nás na klinike…