fbpx
VZDELÁVANIE REGISTRUJTE SA NA KURZ VIAC INFO
INFÚZNA LIEČBA VYSOKÝMI DÁVKAMI VITAMÍNOM C
Marec 09, 2020 / Blog / Zdravie
Marec 09, 2020 / Blog / Zdravie

INFÚZNA LIEČBA VYSOKÝMI DÁVKAMI VITAMÍNOM C

Vitamín C sa podieľa na mnohých procesoch v ľudskom organizme.

INFÚZNA LIEČBA VYSOKÝMI DÁVKAMI VITAMÍNOM C

Vitamín C sa podieľa na mnohých procesoch v ľudskom organizme. Ak ho telo nedostáva v dostatočnom množstve, dochádza k prejavom jeho nedostatku. Infúzie s vitamínom C predstavujú jednu z možností, ako telu dodať vitamín C vo vysokých dávkach a tým vyrovnať jeho nedostatok.

PÔSOBENIE VITAMÍNU C V ĽUDSKOM TELE

Jednou z najdôležitejších vlastností kyseliny askorbovej je jej schopnosť eliminovať tzv. voľné radikály, ktoré sa v tele vytvárajú. Stopové prvky zinok, selén a mangán fungujú spolu s vitamínom C ako „ochrana pred koróziou“, čo znamená, že chránia bunky ľudského tela pred oxidačným účinkom voľných radikálov.

Okrem toho je vitamín C dôležitý pre náš imunitný systém. Ľudské telo ho potrebuje aj pri tvorbe väzivového tkaniva a kolagénu a pomáha tiež pečeni pri odstraňovaní škodlivých látok z organizmu.

KOĽKO VITAMÍNU C POTREBUJE ČLOVEK DENNE?

Keďže ľudské telo si vitamín C nedokáže vytvárať a ani si z neho nedokáže robiť zásoby, ako je to napríklad pri vitamíne B12, musíme ho preto telu neustále dodávať. Nemecká spoločnosť pre výživu (DGE) odporúča denný príjem vitamínu C u mužov v množstve 110 miligramov a u žien 95 miligramov. Deti potrebujú takisto nižšiu dennú dávku vitamínu C. Tehotné ženy, dojčiace matky a fajčiari potrebujú naopak vyšší prísun vitamínu C. U mužov fajčiarov je to155 mg a u žien 135 mg (podľa DGE).

PRÍČINY NEDOSTATKU VITAMÍNU C

Jednou z najdôležitejších príčin nedostatku vitamínu C je nedostatočný príjem čerstvého ovocia a zeleniny. Jeho nedostatok však môžu spôsobiť aj chronické zápaly v tele.

Osobitnou rizikovou skupinou sú fajčiari: v zásade majú nižšiu koncentráciu vitamínu C v plazme, a to aj vtedy, keď v potrave prijímajú odporúčané množstvo kyseliny askorbovej. V rámci prevencie by mali denný príjem vitamínu C zvýšiť o 50 %. K rizikovým skupinám patria tiež ľudia s chronickými ochoreniami a starší ľudia.

PREJAVY NEDOSTATKU VITAMÍNU C

U ľudí, ktorí dlhodobo prijímajú príliš málo vitamínu C, dochádza k rozvoju skorbutu. Keďže toto ochorenie bolo až do 18. storočia najčastejšou príčinou úmrtí počas plavby na mori, označuje sa tiež ako choroba námorníkov. Dochádza pri nej k zápalu ďasien a podnebia, k uvoľňovaniu a vypadávaniu zubov a tiež k opuchom veľkých kĺbov.

Začínajúci nedostatok vitamínu C sa prejavuje nešpecifickými príznakmi, ako sú únava, vyčerpanosť a oslabenie imunitného systému. Každý, kto na sebe spozoruje tieto príznaky, by si mal nechať u svojho lekára vyšetriť hladinu vitamínu C v krvi.

POTRAVINY S VYSOKÝM OBSAHOM VITAMÍNU C

Vitamín C sa nachádza najmä v čerstvom ovocí a zelenine. V minulosti sa za ovocie bohaté na vitamín C považovalo najmä citrusové ovocie, v súčasnosti však vieme, že niektoré iné druhy ovocia majú podstatne vyšší obsah vitamínu C než citrusy. Medzi takéto superovocie patrí napríklad čerešňa acerola a najmä v Peru rozšírený druh ovocia s názvom camu camu. Citrusy však aj naďalej ostávajú dôležitým zdrojom vitamínu C, pretože obsahujú aj flavonoidy, ktoré posilňujú obranyschopnosť organizmu.

AKO ZVÝŠIŤ PRÍJEM VITAMÍNU C?

Pre niektorých ľudí je dôležité prijímať kyselinu askorbovú dodatočne vo forme vitamínových tabliet a vo výživových doplnkoch. Je to najmä vtedy, ak v dôsledku nesprávnej výživy neprijímajú dostatok vitamínu C v strave. Dobrými zdrojmi prirodzeného vitamínu C sú napríklad vitamínové preparáty z čerešne acerola, zo šťavy rakytníka rešetliakového a zo šťavy kyslej kapusty. Nedostatok vitamínu C, ktorý sa stravou nedá upraviť, sa dá liečiť podávaním vitamínu C infúznou cestou.

MÔŽE STRAVA DOSTATOČNE POKRYŤ POTREBU VITAMÍNU C?

Sama osebe áno, ale: Každý tretí Nemec konzumuje príliš málo vitamínu C. Asi 30 % populácie má denný príjem vitamínu C nižší, ako je odporúčanie Nemeckej spoločnosti pre výživu. Okrem toho, v niektorých situáciách a záťažových stavoch, akými sú napríklad stres a choroba, potrebujeme viac vitamínu C. V takých prípadoch môže dôjsť k nedostatku vitamínu C, ktorý sa bežnou potravou nedá vykryť.

 

VITAMÍN C – VITAMÍN PRE ZDRAVÝ ŽIVOT VÁS A VAŠICH BLÍZKYCH

 

AKO PREBIEHA PODANIE INFÚZIE VITAMÍNU C?

  • na terapiu je potrebné sa objednať
  • pred podaním infúzie pacient musí u nás vyplniť dotazník – či má dobrú funkciu obličiek, či nemá ochorenia typu: talasémie, hemochromatóza, sideroblastickej anémie
  • podanie infúzie prebieha cez jednorázovú ihlu (pacient nesmie hýbať HK)
  • poloha tela: pohodlne – v sede alebo v ľahu
  • po podaní infúzie vitamínu C je potrebná dostatočná hydratácia a podávanie tekutín

 

ČAS TERAPIE: 45 – 60 minút.

 

INFÚZNA LIEČBA VYSOKÝMI DÁVKAMI VITAMÍNOM C

CENA: Aplikácia vysokodávkového  VITAMINU C-INJEKTOPAS 7,5 G  v infúzii 

1 sedenie –  45.- €

3 sedenia – 129.- €

5 sedení – 210.- €

10 sedení – 400.- €

 

Pred objednaním si prečítajte písomnú informáciu o VITAMIN C-INJEKTOPAS 7,5 G  – TU

 

V prípade, ak sa choroba už prejavila, nezaručujeme plnohodnotný účinok. Prosíme, kontaktujte svojho obvodného lekára.

 

Zdroj: www.pascoe.sk

PÁČIL SA VÁM ČLÁNOK?

ZDIEĽAJTE HO S VAŠIMI ZNÁMYMI

Sledujte, čo sa deje
u nás na klinike…