fbpx
VZDELÁVANIE REGISTRUJTE SA NA KURZ VIAC INFO
NORDIC WALKING A JEHO BENEFITY
August 31, 2022 / Blog / Fyzioterapia a šport
August 31, 2022 / Blog / Fyzioterapia a šport

NORDIC WALKING A JEHO BENEFITY

Chôdza je najprirodzenejší a najjednoduchší pohyb, ktorý udržuje človeka fit.

Chôdza je najprirodzenejší a najjednoduchší pohyb, ktorý udržuje človeka fit. Práve preto vám chceme predstaviť ozdravno-pohybovú aktivitu, ktorá je vhodná pre každého – Nordic Walking vo FYZIO KLINIK.

ČO JE NORDIC WALKING?

Nordic walking je severská chôdza so špeciálnymi chodeckými palicami, ktorú môžete vykonávať počas celého roka. Je vhodná pre každého bez ohľadu na vek, pohlavie, kondíciu či fyzickú zdatnosť. Môžu ju praktizovať ľudia vo vyššom veku, deti, tehotné ženy, ľudia so zdravotným obmedzením, ale aj vrcholoví športovci.

Pochádza z Fínska a prvé záznamy o nej sú z roku 1930, keď ju bežeckí lyžiari využívali počas letnej prípravy. Pre nedostatok snehu sa v niektorých rokoch začali konať preteky bez bežiek, iba s palicami – išlo o vôbec prvé walkingové preteky. Odvtedy sa táto aktivita začala viac skúmať a prišlo sa na to, že prináša množstvo benefitov.

 

AKÉ SÚ BENEFITY NORDIC WALKING?

Pravidelnú chôdzu odporúča aj Svetová zdravotnícka organizácia ako prvú v rebríčku. Dôvod je jednoduchý: množstvo zdravotných benefitov a žiadne kontraindikácie.

Len 35 minút rýchlej chôdze denne naštartuje v našom tele pozitívne procesy na telesnej, ale aj duševnej úrovni. Rýchla chôdza zvyšuje prekrvenie mozgu. Iba so správnou technikou nordic walkingu však vyťažíte z tejto aktivity všetky benefity, ktoré prináša.

NORDIC WALKING je prospešný pri ochoreniach:

 • Pohybového aparátu ako aj pooperačných stavoch
 • Bolestiach chrbta
 • Neurologických ochorení – Parkinsonova choroba, Alzheimerova choroba,Skleróza multiplex
 • Kardiovaskulárnych ochorení
 • Metabolických ochorení – najmä diabetes melitus II.typu
 • Artróze, Artritída a Osteoporóze
 • Astme a Respiračných ochoreniach
 • Depresiách
 • Poruchách učenia a deti so špeciálnymi potrebami
 • Onkologických ochoreniach
 • Poruchách lymfatického systému
 • Poruchách trávenia
 • Nadváhe a Obezite

JE NORDIC WALKING VHODNÝ PRE ĽUDÍ S BOLESŤAMI CHRBTA?

Áno je! Táto aktivita vychádza z fyziologických princípov a nastavení aktívneho postoja. Hlavne správny postoj je pri nordic walkingu veľmi dôležitý, pretože dbá na polohu chodidiel, kolien, panvy, brucha, ramien a hlavy.

AKO SA KRÁČA PRI NORDIC WALKINGU?

Pri nordic walkingu zapájate hlboký stabilizačný systém, kráčate vo vzpriamenom aktívnom postoji so zapojením vnútorných svalov. Pri chôdzi nekrčíte lakte, ale máte prirodzený pohyb rúk popri tele so zväčšeným rozsahom – 60 percent by malo byť za telom a 40 percent pred telom. Miernou rotáciou trupu zapájate vnútorné i vonkajšie chrbtové svaly. Tie spevnejú a odstránia sa bolesti chrbta. Je dôležité, aby ste aktívny postoj dodržiavali počas chôdze, ale zo začiatku nie je ľahké sa ho hneď naučiť. Vyžaduje si to tréning pred zrkadlom.

AKÝ JE ROZDIEL MEDZI NORDIC WALKINGOM A TREKINGOM?

Rozdiel medzi trekingom a nordic walkingom je najmä v postoji a práci rúk. Pri trekingu sa palice využívajú skôr ako opora. Práca rúk vychádza iba z lakťa a ramená ostávajú pevné. Technika nordic walkingu je zameraná na prirodzený pohyb rúk ako pri chôdzi bez paličiek. Týmto spôsobom pohyb vychádza z ramien, využívate pritom celé paže, zapájate vrchnú časť tela a celé telo vystierate do výšky. Pri trekingu sa aktívny postoj nevyžaduje.

PALICE A VÝBAVA

Walkingové palice sa odlišujú od trekingových palíc, pretože sa nevyužívajú ako oporný prostriedok. Pomocou walkingových palíc a správnej techniky zapájate až 90 percent svalov na celom tele, čo je vyše 650 svalov. Palice sa odlišujú od trekingových rúčkou a komplexným pútkom. Rúčka je ergonomicky tvarovaná, aby stabilizovala zápästie a zabraňovala jeho nefunkčnému vytáčaniu a presiľovaniu. Pútko je zabudované do rúčky špeciálnym klik systémom pre rýchle odpútanie a je zvlášť označené pre pravú a ľavú ruku. Objíma celú dlaň, zabezpečuje správnu techniku rúk, fixuje zápästie, umožňuje otváranie prstov za telom a podporuje kvalitný odraz. Palice sú ľahké, z karbónovo-hliníkového materiálu a majú nastaviteľnú dĺžku pre každého zvlášť. Rovnako pútka sú v rôznych veľkostiach S,M a L pre každého individuálne na rôzne parametre dlaní.

Na začiatok vám palice požičia inštruktor, neskôr si ich môžete kúpiť.

Zvyšok výbavy tvorí pohodlné športové oblečenie prispôsobené počasiu. Pri nordic walkingu sa nosí výlučne polovičná obuv, aby sa zapojilo čo najviac svalov chodidla.

AKO ZAČAŤ S NORDIC WALKINGOM?

Vo FYZIO KLINIK si môžete dohodnúť individuálny tréning s našou certifikovanou inštruktorkou Luciou Zagyi, ktorá vás naučí správnu techniku, zabezpečí a nastaví vám palice.

Nordic walking je tréning pri ktorom sa zabavíte a poriadne si zamakáte. Zároveň urobíte krok pre svoje zdravie. A nie jeden. 😉

AKO VYZERÁ TRÉNING NORDIC WALKING?

Tréning Nordic walking vo FYZIO KLINIK trvá 90 minút.

Ako každá iná športová aktivita, aj chôdza s paličkami sa začína rozcvičkou a končí strečingom. Počas tréningu sa využívajú rôzne cvičenia a hry s paličkami zamerané na koordináciu, techniku, posilňovanie, ale hlavne pre zábavu.

Pohyb na čerstvom vzduchu pomáha lepšie zvládať každodenný stres a odpútať sa od starostí bežného života.

Tempo je vždy prispôsobené individuálnym požiadavkám, aktivita prebieha v pásme srdcovej frekvencie 120 až 140 tepov za minútu, čo je pásmo spaľovania tukov.

Ak máte záujem o tréning Nordic walking, môžete sa prihlásiť cez našu aplikáciu alebo telefonicky na recepcii.

Tešíme sa na vás na najbližšom tréningu Nordic walking vo FYZIO KLINIK.

Certifikovaná inštruktorka Nordic walking, Mgr.Lucia Zagyi

nordic-walking-1
nordic-walking-2
nordic-walking-3
nordic-walking-4

PÁČIL SA VÁM ČLÁNOK?

ZDIEĽAJTE HO S VAŠIMI ZNÁMYMI

Sledujte, čo sa deje
u nás na klinike…