fbpx
VZDELÁVANIE REGISTRUJTE SA NA KURZ VIAC INFO
AKO VPLÝVA OBLEČENIE A DOPLNKY NA NÁŠ POHYBOVÝ APARÁT?
Máj 17, 2023 / Blog / Zdravie
Máj 17, 2023 / Blog / Zdravie

AKO VPLÝVA OBLEČENIE A DOPLNKY NA NÁŠ POHYBOVÝ APARÁT?

V ambulanciách FYZIO KLINIK máme často možnosť pozorovať vplyv oblečenia na pohybový aparát našich klientov. Počas vyšetrenia alebo na terapiách si všímame vonkajšie znaky, ktoré nám naznačujú, že klienti nosia nevhodný odev, ktorý ich v mnohých smeroch nesprávne ovplyvňuje. Medzi takéto znaky patria napríklad otlačenia, zárezy, kožné riasy, zvýšená potivosť určitých miest, opuch, zmena farby pokožky, začervenanie.

Objednajte sa na komplexné vyšetrenie u fyzioterapeuta – KONTAKT

Výber nevhodného oblečenia môže negatívnym spôsobom vplývať na náš pohybový aparát dvoma smermi:

  1. mechanickou cestou – sťahovanie, dráždenie, ktoré nám nedovolí využívať plný rozsah kĺbov, rozpínať hrudník a iné.
  2. reflexnou cestou – následná reakcia nervovej sústavy na mechanické dráždenie.

ČO SA DEJE, KEĎ NÁS OBLEČENIE SŤAHUJE?

Keď sa zameriame konkrétne na oblasť brucha, najviac na nás vplýva všetko, čo nás sťahuje –  gumičky, opasky, spony na opasku. Napríklad taký opasok nemusí byť problematický v stoji, ale úplne inak môže vplývať na brušnú stenu v sede, čo je poloha, v ktorej väčšina z nás zotrváva primárnu časť dňa. Podobný efekt má spodné prádlo, pančušky či iné časti oblečenia z elastických materiálov. 

Receptory v takto stimulovaných oblastiach vysielajú centrálnej nervovej sústave informáciu o mechanickom dráždení, ktoré nervová sústava následne zreguluje tým, že prenastaví svalový tonus v mieste dráždenia. Typická býva kombinácia zvýšeného napätia v mieste dráždenia a reflexný útlm okolitých tkanív a svalov.

Napríklad v dôsledku nosenia nohavíc alebo legín s vysokým a úzkym pásom môže dôjsť aj k narušeniu funkcie bránice. Tá by mala prirodzene v rámci nádychu a výdychu vykonávať pohyb v brušnej dutine smerom nadol a nahor, čo zabezpečuje „masírovanie“ orgánov a podporuje ich peristaltiku. 

AKÉ PROBLÉMY MÔŽU VZNIKNÚŤ V DÔSLEDKU NESPRÁVNEHO OBLEČENIA?

Pri mechanickom tlačení na tkanivá brucha môže vzniknúť:

  • funkčná porucha gastrointestinálneho traktu, ktorá sa prejavuje napríklad opakovaným nadúvaním, dráždením žalúdku
  • pridružiť sa môžu aj respiračné poruchy v podobe problému „dodýchnuť sa“
  • porucha v prepojení medzi bránicou a panvovým dnom, ktoré by mali navzájom spolupracovať a podieľať sa na trupovej stabilite. Táto spolupráca však nemôže fungovať, pokiaľ je jeden z týchto svalových systémov vyradený z funkcie.

Elastické materiály nemusia byť problematické len v oblasti brucha, treba zvažovať aj výber legín. 

Nepohodlné a príliš sťahujúce legíny totiž vplývajú na tzv. fasciálny systém. Ide o väzivový systém pokrývajúci svaly po celom tele, ktorý by mal zabezpečovať skĺznosť a takzvanú tensegritu, to znamená prepojenie všetkých častí tela. Útlak fascií znemožňuje ich posunlivosť a tým negatívne vplýva na funkciu lymfatického systému a na funkciu okolitých aj vzdialených svalových skupín.

NEGATÍVNY VPLYV NESPRÁVNEHO SPODNÉHO PRÁDLA NA NAŠE TELO

Problémom bývajú aj nesediace podprsenky. 

Sťahujúca podprsenka obmedzuje voľný pohyb hrudníka, obmedzuje cirkuláciu lymfy a krvi, môže viesť k blokádam rebier, k zníženiu mobility hrudníku pri dýchaní a tým pádom aj k zmenám dychového stereotypu a ovplyvneniu respiračných funkcií. 

Príliš utiahnuté ramienka môžu dráždiť a viesť k protrakcii ramien (predsunuté držanie) a kyfotizácii (vyhrbenie) hrudnej chrbtice. Zmena polohy ramien vplýva na samotnú centráciu a teda aj funkciu ramenných kĺbov.

Poruchy vznikajúce v oblasti okostíc, ktoré sa nachádzajú na úrovni 5. rebra sa môžu reťaziť dokonca až na panvu a ďalej na dolné končatiny vďaka prepojeniu cez brušné svaly, ktoré na 5. rebre začínajú a upínajú sa práve k panve. 

Okrem toho môže tesná podprsenka dráždiť hrudník a prsia natoľko, že tlakom budú stimulované bradavky, čo môže viesť k zvýšeniu hladín hormónu prolaktínu. Pokiaľ žena nie je tehotná alebo nekojí, tento hormón by sa veľmi nemal vyplavovať. Prolaktín má totiž vplyv na priebeh menštruačného cyklu a jeho zvýšené množstvo môže viesť k oddialeniu či vynechaniu ovulácie alebo menštruácie. 

Pri hľadaní podprsenky je dôležité, aby nikde nedráždila, vhodné sú širšie, mäkké ramienka, ideálne s nastaviteľnou dĺžkou (problém napríklad u niektorých športových podprseniek), lemovanie v podpazuší sa nesmie zarezávať, košíky majú prsia podržať, nemali by vypadávať hore, dole ani po stranách. Ideálne podprsenky sú bez vypchávok a kostíc, pretože tie najviac dráždia mäkké tkanivá. 

MÔŽE GUMIČKA SPÔSOBIŤ BOLESŤ HLAVY?

Z doplnkov môžeme spomenúť gumičky do vlasov. Každá žena pozná pocit úľavy po rozpustení vlasov, ktoré boli celý deň v “zajatí” gumičky. 

Ako už bolo spomenuté pri legínach, gumičky taktiež vplývajú na fasciálny systém. Oblasť lebky pokrýva takzvaná galea aponeurotica (veľká plochá šľacha na temene hlavy na ktorú sa upínajú ďalšie svaly), ktorá je súčasťou tohto systému a pokračuje ďalej do oblasti krku, čeľuste a nižších segmentov tela. Pri veľkom napätí a znemožnení jej pohybu dochádza často k vzniku bolestí hlavy, prípadne aj vzdialených častí tela. Na podklade reťazenia funkčnej poruchy a vďaka prepojeniu fasciálneho systému sa bolesť môže prejaviť kdekoľvek a doslova „od hlavy po päty“ na našom tele.

Lepšou alternatívou na zopnutie vlasov je napríklad štipec, ktorý nevytvára žiadny z popisovaných ťahov alebo použitie gumičky tak, že s ňou nepotiahnete vlasy dozadu, ale si ju len jednoducho a voľne dole zopnete.

Dá sa povedať, že aj oblečenie môže byť dobrý sluha, ale zlý pán. Vyberajte si správne kusy oblečenia a doplnkov, aby ste sa vyhli zbytočným zdravotným problémom v budúcnosti.

Článok pre vás pripravila senior fyzioterapeutka Adriana Hlôšková.

 

PÁČIL SA VÁM ČLÁNOK?

ZDIEĽAJTE HO S VAŠIMI ZNÁMYMI

Sledujte, čo sa deje
u nás na klinike…