fbpx
VZDELÁVANIE REGISTRUJTE SA NA KURZ VIAC INFO
OSTEOPORÓZA A REHABILITÁCIA PO ZLOMENINE
Október 20, 2023 / Zdravie / Fyzioterapia a šport
Október 20, 2023 / Zdravie / Fyzioterapia a šport

OSTEOPORÓZA A REHABILITÁCIA PO ZLOMENINE

Osteoporóza patrí medzi najzávažnejšie ochorenie pohybového aparátu. Je označovaná ako epidémia tretieho tisícročia.

Nárast výskytu osteoporózy sa pripisuje starnutiu populácie a zmene životného štýlu – obmedzovanie pohybu, kybernetizácia, zmena stravovacích návykov, fajčenie a podobne.

Toto ochorenie postihuje milióny ľudí po celom svete, najmä starších osôb a ženy po menopauze. Odhaduje sa, že rizikom osteoporotickej zlomeniny je ohrozená asi každá tretia žena a asi každý šiesty muž vo veku nad 50 rokov. To predstavuje asi 6-8% populácie.

Osteoporóza má závažné dôsledky pre zdravie kostí a celkovú kvalitu života.

Čo je osteoporóza?

Osteoporóza je stav, pri ktorom kosti strácajú svoju hustotu a pevnosť, čo vedie k zvýšenému riziku zlomenín a zlomeninám kostí. Kosti sa stávajú krehkými a slabšími, a to predovšetkým v oblastiach ako chrbtica, bedrová kosť a zápästie.

Je to ochorenie látkovej výmeny kostného tkaniva, ktorá sa prejavuje ubúdaním množstva kostnej hmoty a poruchami mikroarchitektúry kosti. To spôsobuje oslabenie pevnosti kosti a vedie k zvýšenej lámavosti.

Osteoporóza a osteoartróza

Osteoporózu si často ľudia zamieňajú za osteomaláciu a osteoartrózu. 

Osteomalácia je dveľmi zriedkavé ochorenie podobné osteoporóze pri ktorom sa kosti nelámu, ale deformujú. Vzniká na základe nedostatku vitamínu D čím sa znižuje obsah vápnika v kostnom tkanive.

Osteortróza je degeneratívne ochorenie kĺbov, najčastejšie bedrových (koxartróza), kolenných (gonartróza) a chrbtice (spondylartróza), ktoré sa prejavuje poškodením klbnych chrupaviek.

Príčiny osteoporózy

Kosť nie je tvrdá hmota, ale živé tkanivo. Počas života sa toto kostné tkanivo obmieňa. Vo fáze rastu a dospievania prebieha novotvorba kosti. Po 35. roku života kostná hmota v tele človeka postupne ubúda, začína odburávanie kosti na úkor novotvorby kosti.

Ak sa množstvo kostnej hmoty zníži pod normálnu hranicu, nazývame tento stav osteoporóza.

Hlavnou príčinou vzniku osteoporózy je vek, u žien sa k tomu pridružuje ďalší faktor menopauza. 

Menopauza spôsobuje ukončenie tvorby ženského pohlavných hormónov, hlavne estrogénu, čo vedie k zvýšenému odbúravaniu kosti. Po menopauze sa takmer u tretiny žien vyvinie tzv. postmenopauzálna osteoporóza.

Ďalšími faktormi, ktoré prispievajú k vzniku osteoporózy sú dedičnosť, nedostatok vápnika a vitamínu D, nedostatok fyzickej aktivity a zlý životný štýl.

Príznaky osteoporózy

Osteoporóza sa označuje aj “tichá choroba” – tichý zlodej kostí. Častokrát postupuje bez akýchkoľvek príznakov alebo bolesti a je diagnostikovaná až pri zlomenine kosti. Najčastejšie miesta zlomenín sú kosti zápästia a predlaktia, stavce a horný koniec ramennej a stehennej kosti. Najnepríjemnejšou zlomeninou býva práve zlomenina krčka stehennej kosti.

Menej časté bývajú zlomeniny rebier a horného konca ramennej kosti. Za osteoporotické zlomeniny sa nepovažujú zlomeniny pri dopravných úrazoch či pádoch. Naopak zlomeniny pri osteoporóze vznikajú pri malej traume, alebo dokonca aj bez nej. Napríklad zakopnutie, prudšie predklony, dvíhanie bremien, zakašľanie a podobne. 

Ďalšími varovnými príznakmi pri osteoporóze môžu byť zmenšenie postavy a bolesti chrbta spôsobené zlomeninami stavcov.

Prevencia osteoporózy

Pri osteoporóze by sa dalo povedať “čo robíš a zješ za mlada, v starobe si ťa nájde”. Už dnes vyrastá množstvo budúcich osteoporotikov. Mladá generácia totiž presedí väčšinu svojho života v škole v laviciach, potom doma pred počítačom, tabletom alebo televízorom. Namiesto zdravej stravy bohatej na potrebné vitamíny obľubuje hamburgery a kolu.

Je dôležité chrániť naše kosti už od mladého veku, kedy sa nám tvorí najviac kostnej hmoty. Existuje niekoľko spôsobov:

  1. Dostatočný príjem vápnika a vitamínu D – strava bohatá na tieto živiny podporuje zdravie kostí
  2. Fyzická aktivita – pravidelné cvičenie, najmä silové, posilňuje kosti
  3. Nefajčiť a obmedzenie alkoholu – tieto zlozvyky oslabujú naše kosti
  4. Testy na osteoporózu – ak máte zvýšené riziko na základe dedičnosti, mali by ste zvážiť testy na osteoporózu a konzultovať včasnú liečbu s odborníkom

Liečba osteoporózy

Fyzioterapia je dôležitou súčasťou liečby osteoporózy. Pomáha pacientom posilniť svaly, zlepšiť rovnováhu a koordináciu, a zmierniť bolesť. Fyzioterapia pomáha klientom so zachovaním kvality života a minimalizovaním rizika zlomenín spojených s osteoporózou.

Význam fyzioterapie pri osteoporóze:

  1. Posilňovanie svalov – silné svaly chránia kosti a znižujú riziko zlomenín. Cvičenia zamerané na rôzne svalové skupiny, vrátane tých, ktoré podporujú chrbticu a bedrá, môžu byť súčasťou fyzioterapie.
  2. Zlepšenie rovnováhy a koordinácie – v rámci fyzioterapie môžeme pracovať na zlepšení týchto aspektov, čo pomáha udržiavať bezpečnosť pri chôdzi a pohybe
  3. Nácvik správnej techniky zdvíhania ťažkých predmetov-  ako bezpečne zdvíhať ťažké predmety, aby sa minimalizovalo riziko zranenia a zlomenín
  4. Rozvoj flexibility-  pravidelné cvičenie s fyzioterapeutom pomáha udržiavať a zlepšovať flexibilitu kĺbov a svalov, čím sa minimalizuje riziko poranení pri pohybe.
  5. Edukácia o správnom cvičení a stravovaní – fyzioterapeuti poskytnú klientom informácie o tom, aké cvičenia sú najvhodnejšie pre osteoporózu a ako by sa mali stravovať, aby zabezpečili dostatočný príjem vápnika a vitamínu D, ktoré sú dôležité pre zdravé kosti. 
  6. Bolesť a symptómy- fyzioterapeuti dokáže pomôcť klientom zvládať bolesť a iné symptómy spojené s osteoporózou pomocou rôznych techník, vrátane tepla, studeného obkladu a masáže.

Každý klient s osteoporózou má svoje vlastné potreby a obmedzenia. Fyzioterapeut vo FYZIO KLINIK na základe komplexného vyšetrenia vypracuje liečebný plán, ktorý je prispôsobený individuálnym potrebám a schopnostiam klienta.

Osteoporóza a rehabilitácia po zlomenine

Základným cieľom pri liečbe osteoporózy je zabrániť vzniku zlomeniny. Pokiaľ sa k liečbe pristupuje až na základe už prítomnej zlomeniny, potom je situácia už zložitejšia a tu sa snažime o oddialenie vzniku ďalšej zlomeniny.

Rehabilitácia pri zlomenine spôsobenej osteoporózou zohráva kľúčovú úlohu. Pomáha obnoviť pohyb, svalovú silu a koordináciu, a zároveň poskytnúť vzácne informácie na prevenciu budúcich zlomenín. 

Osteoporóza v štádiu zlomenín je veľmi zle liečiteľná, preto najlepšou liečbou je prevencia. 

Trápi vás osteoporóza? Objednajte sa na komplexné vyšetrenie fyzioterapeutom vo FYZIO KLINIK, aby ste dosiahli čo najlepšie výsledky v liečbe – KONTAKT.

PÁČIL SA VÁM ČLÁNOK?

ZDIEĽAJTE HO S VAŠIMI ZNÁMYMI

Sledujte, čo sa deje
u nás na klinike…