fbpx
VZDELÁVANIE REGISTRUJTE SA NA KURZ VIAC INFO
PRÍPRAVA NA PÔROD A ŠESTONEDELIE
Apríl 30, 2023 / Blog / Ženy
Apríl 30, 2023 / Blog / Ženy

PRÍPRAVA NA PÔROD A ŠESTONEDELIE

Fyzická a psychická príprava

Kľúčom k hladkému pôrodu je dobrá psychická a fyzická príprava.

Materstvo má mnoho zákutí. Bránou je pôrod, ktorým sa táto dobrodružná cesta začína. 

Vo FYZIO KLINIK venujeme veľkú pozornosť tehotným a mamičkám po pôrode. Okrem špeciálnej fyzioterapie pre ženy, tehotné a ženy po pôrode nájdete u nás aj erudovanú odborníčku – dulu Aliu Valdner, ktorá vám rada pomôže aj v ďalších témach materstva, ako napríklad dojčenie, spánok, starostlivosť o hygienu alebo psychomotorický vývin dieťaťa od 0 do 3 rokov.

Veľakrát má mnoho tehotných žien zmätočné informácie o pôrode a starostlivosti o dieťa aj napriek rozsiahlemu obsahu na internete. Zorientovať sa v radách, postupoch a video návodoch nie je vždy ľahké.

Osobná skúsenosť a rady priamo od odborníkov sú preto na nezaplatenie. Naša dula Alia pôsobí v tejto oblasti už niekoľko rokov a rada vám priblíži proces komplexnej predpôrodnej prípravy.

Ako vyzerá predpôrodná príprava vo FYZIO KLINIK?

Pokiaľ sa túžite prehľadne zorientovať v základoch fyziológie pôrodu ako aj vytvoriť si prehľad o medicínskych postupoch v slovenskom pôrodníctve, zaregistrujte sa u nás do 7 týždňového skupinového kurzu Predpôrodná príprava.

Vo FYZIO KLINIK tento kurz prebieha každú stredu o 17:00 a trvá 50 minút. Venujeme sa 7 témam v pravidelných 7 týždňových intervaloch. Po 7 týždňoch sa cyklus opakuje, čiže ak ste zmeškali nejakú tému, je možné si ju vypočuť v ďalšom cykle znova.

Predpôrodná príprava je rozdelená na 2 časti:

 1. PÔROD
  – posledné 4 týždne pred pôrodom (výber pôrodnice, pôrodný plán, veci do pôrodnice, životospráva, čo sa deje s vašim telom?)
  – začína sa pôrod (poslíčkovia vs. kontrakcie, úľavové pomôcky a techniky vrátane ukážky polôh, kedy ísť do pôrodnice)
  – keď sa rodí dieťa (príjem do pôrodnice, dýchanie počas pôrodu, vplyv medicínskych zákrokov na pôrod)
 2. STAROSTLIVOSŤ O BÁBÄTKO
  – dieťa je na svete (tretia doba pôrodná, pobyt na šestonedelí, základ úspešného dojčenia počas prvých 3 dní)
  – dojčenie s radosťou a bezbolestne (dieťatko sa neprisáva, dieťatko potrebuje dokŕmiť, bolestivé bradavky a iné komplikácie)
  – manipulácia s novorodencom (dvíhanie a pokladanie, nosenie, zásady bezpečného spoločného spánku, aktivity 0-3 mesiace)
  – starostlivosť o dieťa v domácnosti (prebaľovanie a hygiena, strava matky, koliky a plač, spánok, základy masáže pre pokojné bruško)

Ako sa pripraviť na pôrod?

Počas prvej časti sa žena naučí pracovať s dychom ako úľavovou technikou počas kontrakčných bolestí. Správne dýchanie slúži aj ako efektívny nástroj k pomoci bábätku narodiť sa. Spoločne zadefinujeme pôrodný plán a vyberieme vhodnú pôrodnicu podľa vašich potrieb. Na konci kurzu žena vie efektívne využiť nemedicínske tíšiace prostriedky na tlmenie bolesti, vyhodnotiť čas odchodu do pôrodnice a zorientovať sa v medicínskych úkonoch pri pôrode, pretože porozumenie si so zdravotným personálom a vzájomná spolupráca sú základným predpokladom pre pekný zážitok z pôrodu.

Nemalú rolu zohráva pri pôrode aj partner, ktorý je na kurze vítaný. Nemôže byť predsa nič lepšie, ako keď Vás masíruje partner a všetky dôležité rozhodnutia pri vedení pôrodu robíte spoločne ako rodina.

Šestonedelie a starostlivosť o novorodenca

Druhá časť je venovaná šestonedeliu. Poradíme vám ako sa starať o popôrodnú hygienu, ako podporiť hojenie poranení, ako sa fyzicky opäť dostať do formy.

Hlavná téma je však dieťatko a jeho potreby kŕmenia, spánku, hygieny. Trénujeme si zručnosti ako prebaľovanie a kúpanie, polohy pre dojčenie aj manipuláciu s telíčkom na bábikách približného rozmeru novorodenca. Dozviete sa, ako si poradiť pri možných problémoch v dojčení, ako nastaviť bábätku spánkový rytmus a prečo ho blízkym kontaktom nemožno rozmaznať. Vyvrátime mnohé mýty, ktoré naša spoločnosť deklaruje za pravdu o výchove.

Odrazom kvality týchto skupinových stretnutí sú aj videá a reálne situačné scenáre, ktoré pomôžu lepšie ilustrovať realitu najbližších troch mesiacov po pôrode.

Ak vám záleží na kvalitnom výbere vašej predpôrodnej prípravy, príďte nezáväzne na jednu prednášku a presvedčte sa osobne, či vám náš kurz vyhovuje. Vo FYZIO KLINIK dbáme na odbornosť a kvalitu. 

Individuálne terapie a masáž pre tehotné 

Ak nie ste typ pre zdieľanie obáv v skupinách alebo potrebujete riešiť konkrétne témy týkajúce sa fyzickej kondície, strachov z bolesti. Ponúkame možnosť aj individuálnych konzultácií pre tehotné. Často túto možnosť využívajú ženy trpiace fyzickou bolesťou počas tehotenstva. 

Okrem klasickej fyzioterapie máte možnosť absolvovať tehotenskú rebozo masáž, kde uvoľníme napätie v driekovej časti chrbtice a oblasti malej panvy. Nie je totiž pravdou, že masáže by tehotným ženám mali byť odopierané. Nedávno túto masáž absolvovala klientka trpiaca tinitusom (pískaním v ušiach) a brnením končekov prstov na rukách. V rámci našej kliniky jej bola poskytnutá okamžitá terapia, kedy už pri odchode domov cítila výrazne zlepšenie stavu. „Riadime sa heslom, že bolesť k tehotenstvu nepatrí. Čo samozrejme, práve naopak, ženy počúvajú od okolia, že telo v tehotenstve bolí a treba to vydržať“, vraví Alia Valdner.

Psychická príprava v tehotenstve

Nezanedbávame ani psychickú záťaž počas tehotenstva. Je to veľká životná zmena, ktorá prináša strachy a neistoty, ako to partneri zvládnu. Stáva sa, že ženy si nesú aj záťaž z rodiny, kde im bol podsúvaný model, ako pôrod bolí, že v rodine sa rodia len veľké deti a podobne. Toto všetko sa odráža na psychickej pohode ženy a práve u nás na klinike sa venujeme aj psychologickému poradenstvu. Pomôžeme vám prekonať predsudky a nastaviť vás na váš vlastný unikátny príbeh materstva.

Viac o službách pre tehotné

Viac o fyzioterapii v tehotenstve a po pôrode

Článok pre vás pripravila dula Alia Valdner

screenshot-2023-04-26-at-13-00-30
1d7107fd-1e7c-4544-8c09-e4fb786ac838-2
0188bfd5-dc57-4455-a503-c59c03184173-2
1340a0d1-fa42-4a78-8ec4-2340d4488e5c

PÁČIL SA VÁM ČLÁNOK?

ZDIEĽAJTE HO S VAŠIMI ZNÁMYMI

Sledujte, čo sa deje
u nás na klinike…