fbpx
VZDELÁVANIE REGISTRUJTE SA NA KURZ VIAC INFO
SPRÁVNY POSTOJ NEBOLÍ
Február 28, 2023 / Blog / Fyzioterapia a šport
Február 28, 2023 / Blog / Fyzioterapia a šport

SPRÁVNY POSTOJ NEBOLÍ

Analýza postoja a spôsoby zlepšenia

Aký je správny postoj?

Kedysi sa jasne rozlišovalo, kto sa dokáže správne hýbať a kto nie. Dnes sa už takáto reč v zmysle “dobre a zle” nepoužíva. Každý človek má údajne svoj štýl pohybu a ten je nedotknuteľný. 

Je to podobné ako s písaním. Štýl je síce individuálny a voliteľný, každý má nejaký sklon a veľkosť písma, no pravopis je jasne stanovený a riadi sa jasnými pravidlami. Rovnako ako fungovanie nášho tela. To, že ruku v lakti ohýbame smerom dopredu alebo koleno smerom dozadu je dané anatómiou ľudského tela. Pravopis je v tomto prípade evolučne “naprogramovaný” v kostiach, väzoch, svaloch a v neposledom rade v nervovej sústave.

Ak vás niečo bolí je dobre zamyslieť sa nad tým, kedy vás to bolí, v akej ste polohe, čo bolesti predchádza. Je totiž nevyhnutné uvedomiť si, čo je zlé na tom, ako to robíte teraz. 

Ak si neviete pomôcť sami, radi vám poradíme u nás vo FYZIO KLINIK.

Pre zmenu vlastného držania tela sú dôležité dva faktory:

1. sila záťaže
2. dĺžka trvania

Ak letíte 10 hodín v nepohodlnom polosede na dovolenku, pravdepodobne sa cítite ako dolámaný, ale s veľkou pravdepodobnosťou sa vám nič nestane. Ak však sedíte so zaguľateným chrbtom v kancelárii 8 hodín denne, zakladáte si na problém nielen v driekovej, ale aj v krčnej chrbtici.

Ako analyzujeme držanie tela na terapiách?

Na terapiách vo FYZIO KLINIK využívame viacero konceptov. V tomto článku si priblížime koncept SpiralDynamik® pri ktorom pracujeme s viacerými pólmi. 

Zjednodušene povedané, ak chceme ovplyvniť chrbticu, musíme sa pozrieť v prvom rade na panvu, ktorá je akýmsi podstavcom pre chrbticu a v druhom rade na hlavu, ktorá je na druhom konci chrbtice.

Vplyv panvy na držanie tela. Ako vyšetrujeme postavenie panvy?

Panva tvorí dolný pól centrálnej koordinačnej jednotky – trupu. Nesie jeho váhu a rozdeľuje ju na bedrové kĺby. Panva, ako elastický “kruh”, poskytuje stabilitu, tlmenie nárazov a vyrovnávanie napätia. Kosti panvy sú pohyblivé vďaka väzivovým spojom, ktoré musia byť pružné, no zároveň pevné.

Postavenie panvy je kľúčové pre stav chrbtice. 

Pri vyšetrení sledujeme u klientov postavenie panvy od chrbta aj z boku. 

O fyziologicky správnom postavení panvy hovoríme vtedy, keď sú kontúry pásu, bokov a panvy symetrické a stred panvy sa nachádza v strede zvislej osi tela. 

Panvu si analyticky pozrieme aj z bočného pohľadu, kde si všímame sklon panvy:

  • pri naklonení panvy smerom dopredu hovoríme o anteverzii panvy. Predstavte si, že vaša panva je misa plná vody a pri anteverznom postavení sa vám voda vylieva na špičky vašich nôh. 
  • pri naklonení smerom dozadu hovoríme o retroverzii panvy. Vtedy sa vám pomyselná voda vylieva smerom dozadu, na päty.  

Pri panve berieme do úvahy aj dĺžku končatín. 

Panvu vyšetrujeme napokon v pohybe, aby sme ju mohli funkčne zhodnotiť.

Správne postavenie panvy je predpokladom pre:

  • rovnomerné stranové zaťažovanie chrbtice,
  • rovnomerné zaťaženie dolných končatín a bedrových kĺbov,
  • funkčnú rovnováhu svalových reťazcov,
  • voľné dýchanie, nakoľko pohyb bránice je stranovo vyrovnaný.

Aké sú spôsoby vylepšenia postavenia panvy?

Pri zošikmení panvy na stranu, čiže napríklad pri poklese pravej strany panvy, pracujeme na vyrovnaní svalového napätia pravej a ľavej strany.

Pri anteverzii a retroverzii pracujeme na vyrovnaní svalového napätia spredu a zozadu, teda ovplyvňujeme najmä svaly chrbta, svaly na zadnej strane stehna a svaly brucha.

Hlava a správne držanie tela. Ako analyzujeme polohu hlavy?

“Držať hlavu hore je znakom ľudského bytia!.”  Giovanni Pico della Mirandola, italský aristokrat

Hlava hrá podstatnú úlohu v celkovej telesnej koordinácii. Ako centrum zmyslových orgánov a rovnovážneho ústrojenstva je neustále v pohybe, aby sme mohli vnímať všetko okolo nás.

Postavenie hlavy priamo ovplyvňuje krčnú chrbticu. 

Fyziologicky správna poloha hlavy je vzpriamená pozícia hlavy. Hodnotíme to pohľadom spredu, zozadu aj zboku, kedy sledujeme stranové symetrie a referenčné body.

Pri pohľade z boku by pri optimálnom postavení hlavy by mali byť ucho, rameno, bedrový kĺb, koleno a vonkajší členok v jednej línii, pričom hlava zviera s krkom 90 stupňový uhol.

Časté sú chybné postavenia hlavy ako predsunutá hlava, hlava s bradou nadmerne pritiahnutou k hrudníku alebo zalomená a stlačená pozícia hlavy voči krku.

Správne postavenie hlavy je predpokladom pre:

  • optimálne zaťaženie krčnej chrbtice,
  • optimálne napätie svalov šije a krku,
  • voľné dýchanie a čistá reč, pretože priedušnica zostáva bez zalomenia,
  • správne fungovanie očných svalov, pretože sú v rovnováhe
  • a iné.

Zhrňme si to. Panva a hlava udávajú začiatok a koniec chrbtice, preto je dôležité ich správne postavenie pre optimálne fungovanie vášho tela.

Pozrite si nižšie cvik, ktorým si jednoducho viete upraviť napätie svalov chrbta a zlepšiť držanie tela.

1.Umiestnime loptičku pod driekovú časť chrbtice.

2. S výdychom sa ťaháme do diaľky za temenom hlavy, zároveň bradu priťahujeme jemne k hrudnej kosti. Kostrč ťaháme do diaľky smerom k pätám a zároveň lonovú kosť potiahneme smerom k pupku akoby sa nos a lonová kosť chceli stretnúť. Rozsah pohybu nie je veľký, chrbtica sa príjemne naťahuje.

3. Hlavu pri nádychu vedieme do jemného záklonu a zároveň kríže jemne odliepame od podložky. Chrbtica sa skracuje.

Striedaním polôh napriamovania a skracovania dochádza k uvoľneniu napätia v oblasti chrbtice. Pri cvičení dbajte na plynulosť a snažte sa o trojrozmerné prevedenie pohybu.

Ak si nie ste istý vašim postavením tela, príďte na komplexné vyšetrenie do FYZIO KLINIK. 

Kryjeme vám chrbát😉

FYZIO KLINIK tím

PÁČIL SA VÁM ČLÁNOK?

ZDIEĽAJTE HO S VAŠIMI ZNÁMYMI

Sledujte, čo sa deje
u nás na klinike…