Tešíte sa v zime na lyžovanie, snowboardovanie, bežkovanie, korčuľovanie či skialpovanie?
Zimné športy prinášajú radosť, ale aj riziko zranení. Niekedy nestačí ani špičkové vybavenie či perfektne zvládnutá technika vášho obľúbeného športu a príde k úrazu.
Na to, aby ste sa vyhli zraneniu pri športe je najlepšie udržiavať si telesnú kondíciu počas celého roka.
Pravidelné cvičenie doma alebo tréning vo fitness centre. Akákoľvék aktivita, ktorá vám zabezpečí dennú dávku zdravého pohybu.
Vyskúšajte skupinové cvičenia alebo fitness tréning vo FYZIO KLINIK
Užitočné tipy ako môžete predísť zraneniu pri športe:
Závažnosť zranenia pri športe ovplyvňuje niekoľko faktorov, medzi ktoré patrí aj vek. Napríklad pri páde seniora na ľade sú častými úrazmi zlomeniny krčka stehennej kosti alebo zápästia. Naopak, mladší a fyzicky zdatnejší jedinec môže pri páde predísť fatálnemu zraneniu, ale môže si napríklad pri udržiavaní rovnováhy podvrtnúť členok.
Ďalšími faktormi sú:
Aj napriek dostatočnej prevencii a opatrnosti sa však zraneniam niekedy nevyhneme. V takýchto situáciách je dôležité vyhodnotiť závažnosť problému a určiť, či je nutné vyhľadať odbornú pomoc.
Najčastejšie zranenia, ktoré sa vyskytujú pri zimnom športovaní:
V prípade akéhokoľvek zranenia, ktoré môže mať vplyv na vaše zdravie, odporúčame navštíviť odborníka, aby presne vyhodnotil váš stav a následne určil vhodnú liečbu alebo fyzioterapeutický postup.
Komplexné vyšetrenie u fyzioterapeuta
Niektoré zranenia si vyžadujú radikálnejšie riešenie, ako napríklad fixáciu daného segmentu alebo operáciu.
Zatiaľ čo iné sa dajú vyliečiť konzervatívnou metódou. Žiadne zranenie by však nemalo zostať zanedbané. Predídete tak možným komplikáciám do budúcna a budete mať rýchlejší návrat k bežnému životu a pohybu, ktorý vám robí radosť.
Vypočujte si podcast o dôležitosti predoperačnej a pooperačnej rehabilitácii:
Naše telo by malo byť pripravené na každú aktivitu, ktorú ideme vykonávať.
Nemali by sme zabúdať robiť aj kompenzačné cvičenia k príslušnému športu, aby nedošlo napríklad k pretrénovaniu svalu a následnému poškodeniu aj pri menšom úraze.
Človek, ktorý sa práve nechystá vykonávať žiadny šport, môže svoju prevenciu upriamiť napríklad na balančné cvičenia, ktoré mu pomôžu zlepšiť stabilitu na zľadovatenom šmýkajúcom sa teréne.
A v neposlednom rade je dobré upriamiť pozornosť na edukáciu, respektívne starostlivosť o našich seniorov – ako sa môžu vyhnúť zraneniu na prechádzke pokiaľ je vonku poľadovica? Nielen správna zimná obuv, ale pomôcť môžu napríklad aj také „mačky“ na barle ☺ .
Zdroj obrázku: www.unizdrav.sk
Napriek možnému úrazu v zime sa nebojte športovať ani tráviť čas vonku a s trochou obozretnosti si užívajte toto čarovné ročné obdobie.
Autor článku: Senior fyzioterapeutka Katarína Laluhová, FYZIO KLINIK