Mäkké techniky predstavujú jednu z foriem manuálnej/ručnej terapie, ktorej cieľom je uvoľnenie hlavne svalových a podkožných štruktúr.
Okrem bežných hmatov z klasickej, športovej, reflexnej či inej masáže, využívajú naši fyzioterapeuti aj prvky z tzv. mäkkých techník. Mierne sa odlišujú od tradičných masážnych techník, ktorých primárnym cieľom je relaxácia, pretože sa detailnejšie aplikujú na problémové či bolestivé miesta na tele a kladný účinok je častokrát cítiť okamžite po ukončení terapie. Vykonávajú sa spravidla bez použitia olejov či iných masážnych krémov či gélov, a preto pred terapiou mäkkými technikami je vhodné využiť pôsobenie teplom (napr. lampou), aby sa znížilo celkové napätie daného segmentu.
Mäkkými technikami ovplyvňujeme reflexné zmeny vo svaloch a na koži, podkoží a fasciách (viac o fasciách si prečítate TU ). Mäkké techniky používame primárne pri bolestiach v oblasti hlavy a chrbtice, avšak efektívne sú aj na uvoľnenie ostatných častí tela. Stimuláciou reflexných bodov či odlepovaním kožnej riasy pozitívne vplývame na svalové spazmy, zatuhnuté šľachy, pooperačné či poúrazové jazvy a aj na zablokované kĺbne segmenty. Okrem iného, mäkké techniky sú vhodné aj na zlepšenie prekrvenia a cirkulácie krvi v tele, povzbudenie lymfatického systému a na odbúranie podkožného tuku či zlepšenie metabolizmu.
Terapiu mäkkými technikami neodporúčame pacientom s vírusovými či zápalovými ochoreniami, nádorovými ochoreniami, kŕčovými žilami, krvácavými ochoreniami/vnútorným krvácaním, otvorenými ranami a pri tehotenstve (závisí od segmentu a dĺžky tehotenstva).
Autor: Vladimír Papko, fyzioterapeut