fbpx
VZDELÁVANIE REGISTRUJTE SA NA KURZ VIAC INFO
ERGONÓMIA NA PRACOVISKU
September 28, 2023 / Blog / Zdravie
September 28, 2023 / Blog / Zdravie

ERGONÓMIA NA PRACOVISKU

Ako vybrať dokonalú kancelársku stoličku?

Myslíte si, že kancelárska stolička je iba stolička? Špecialisti, ktorí sa zaoberajú pohodou a starostlivosťou o zdravie na pracovisku ako aj fyzioterapeuti FYZIO KLINIK s tým až tak nesúhlasia.

Aké sú zdravotné dôsledky sedavých kancelárskych návykov?

Pri sedavom zamestnaní vznikajú najčastejšie:

 • bolesti hlavy a problémy s koncentráciou
 • svalové napätie v oblasti ramien a krku
 • poruchy krvného obehu
 • kardiovaskulárne ťažkosti

Tieto zdravotné problémy spôsobujú veľakrát niekoľkodňovú práceneschopnosť a ekonomické straty pre spoločnosti.

Určitým riešením tohto problému je podporovať zamestnancov, aby opustili svoje pracovné miesta tak často, ako sa dá. Dá sa to dosiahnuť inteligentnými pôdorysmi alebo umiestnením priestorov na kávu, oddych alebo tlač papiera do vzdialenosti krátkej chôdze od pracovného miesta.

Tipy ako sa rozcvičiť v práci aj na stoličke nájdete TU.

Podporiť a povzbudiť k pohybu však dokážete aj výberom správnej ergonomickej stoličky.

Ako vybrať dokonalú kancelársku stoličku?

Pri výbere pracovnej stoličky je potrebné zvážiť 3 faktory:

 1. Ako sa bude používať?
  Bude stoličku používať viac ľudí? Ako dlho na nej zostane počas dňa užívateľ sedieť? Aký druh práce bude vykonávať?
 2. Pohyb zabezpečuje pohodu
  Hľadajte stoličku s funkciami, ktoré povzbudia k pohybu.
 3. Otestujte a uvidíte, ktorá stolička vám najviac vyhovuje
  Vaša stolička by mala byť pohodlná a mala by sa dať ľahko prispôsobiť vašim potrebám. Venujte pzornosť tomu či ovládacie mechanizmy sú ľahko prístupné a intuitívne.

Dokonalá ergonomická stolička je tá, ktorá podporuje prirodzené držanie chrbtice v tvare S počas sedenia, čím pomáha zachovať správne držanie tela. Taktiež tá, ktorá podporuje pohyb.

Ergonomické kancelárske stoličky 

Vo FYZIO KLINIK máme v ponuke ergonomické stoličky spoločnosti Kinnarps, ktoré spadajú do dvoch kategórii – tie, ktoré podporujú pohyb a tie, ktoré povzbudzujú k pohybu. V oboch kategóriach, existuje možnosť prispôsobenia sa vysoko individuálnym potrebám.

Spoznajte typy a funkcie stoličiek Kinnarps, ktoré máme aj u nás vo FYZIO KLINIK a vyberte si tú pravú stoličku pre vaše potreby.

Kinnarps CAPELLA

Pracovná stolička CAPELLA ponúka to najlepšie z hľadiska funkcie, estetiky a ergonómie. Dobre navrhnutá stolička s čistým, nadčasovým dizajnom, štíhlym operadlom, príjemným čalúneným sedákom a prepracovanými detailami. To všetko robí stoličku rovnako pohodlnou na sedenie, ako aj príjemnou na pohľad. Mechanizmus FreeMotion® je srdcom a dušou stoličky. Počas sedu poskytuje trvalé, dobre vyvážené mikropohyby a podporuje aktívne sedenie, ktoré zabraňuje namáhaniu a umožňuje vám pohodlne sedieť po dlhú dobu. Je užívateľsky veľmi prívetivá a jednoducho sa prispôsobí vašim predstavám. Intuitívne ovládacie prvky sú ľahko dostupné. Má podrúčky, ktoré sú nastaviteľné na výšku, hĺbku, šírku a uhol pre individuálne prispôsobenie. Taktiež prítomná funkcia nastavenia napätia hojdania, jeho uzamknutie, nastavenie hĺbky i náklon  sedadla. Jednoducho všetko pre to, aby sa stolička čo najjednoduchšie prispôsobila užívateľovi. Operadlo stoličky bolo starostlivo navrhnuté tak, aby kopírovalo prirodzenú krivku chrbtice. Sedadlo zas spôsobom, aby vyhovovalo čo najväčšiemu počtu rôznych ľudí. Hĺbka sedenia sa dá prispôsobiť rôznym tvarom tela. Nastavenie sklonu operadla a bedrovú opierka predstavujú voliteľné doplnky pre väčšie pohodlie. 

Kinnarps PLUS

Na to, aby ste boli neustále v pohybe hoci sedíte, využíva PLUS najnovšiu technológiu. Inteligentná ergonómia vďaka prirodzenému pohybu. Táto kancelárska stolička s mechanizmom Synchrone™, ktorý umožňuje, aby sa sedadlo a operadlo pohybovali koordinovane. To znamená, že sa môžete pohybovať kontrolovaným spôsobom a zároveň si užívať plnú ergonomickú podporu. Disponuje čalúneným sedákom a vysokým operadlom. Výškovo a šírkovo nastaviteľné podrúčky s povrchom odolným voči poškriabaniu a supermäkkým jadrom. Výber textílie vo viac než 200 možnostiach. 

Spoločnosť Kinnarps za zameriava na ponuku riešení pracovných priestorov pre kancelárske a verejné prostredia. Vysoká kvalita a minimálne zaťaženie životného prostredia je to, čo charakterizuje túto švédsku firmu so sídlom v meste Kinnarp.

Vo FYZIO KLINIK vám v rámci nášho produktového portfólia vieme poradiť s výberom, zabezpečiť, doručiť a namontovať akýkoľvek typ a druh stoličky značky Kinnarps, zohľadňujúc vaše potreby a preferencie. Po objednaní je doba dodania zvyčajne 4 až 6 týždňov.

Príďte si k nám posedieť a vyberte si čo najviac vyhovuje vašim potrebám. 

Aktívne kancelárske sedenie

V našej ponuke taktiež nájdete aj aktívnu balančnú stoličku s unikátnym dizajnom pre aktívne sedenie v kanceláriách, v školách, doma či zasadacíh miestnostiach. Balančná stolička UPis1 od spoločnosti Interstuhl má výškovo nastaviteľné kruhové sedadlo, ktoré kopíruje pohyby sediaceho a dá sa ľahko výškovo nastaviť pomocou popruhu pod sedadlom.

Hlavné benefity:

 • zlepšuje držanie tela
 • posilňuje stred tela
 • štýlová, skladná a ľahko prenosná
 • výškovo nastaviteľná od 450 – 630 mm
 • jednoduché nastavenie popruhom
 • 5 farieb

Špecifikácia:

 • na pracovisko, do domácnosti
 • systém založený na princípe fitlopty
 • pri sedení funguje proprioceptívne
 • vhodné striedať pri sedení na kancelárskom kresle
 • výrobca Interstuhl
 • Gold German Design Award 2017

Podobne ako pri fitlopte neodporúčame na tejto stoličke sedieť dlhšie ako 30 minút. Stabilizácia na balančnej stoličke či fitlopte môže viesť k preťaženiu chrbta. Presadnite si preto naspäť na vašu kancelársku stoličku alebo sa choďte prejsť s kolegami na kávu.

Vo FYZIO KLINIK vám vieme pomôcť vybrať a nastaviť stoličku do kancelárie alebo domov. Pre firmy ponúkame kompletné ergonomické poradenstvo, výber a zabezpečenie vybavenia a pomôcok, prednáškovú činnosť a workshopy pre zamestnancov. Ak máte záujem, neváhajte nás kontaktovať.😉 KONTAKT

Ako sa vyhnúť bolesti, ktorá vzniká pri dlhodobom sedení? Prečítajte si náš FYZIO blog SPRÁVNY SED A POHYB ZA POČÍTAČOM.

Zaujíma vás:

 1. Čo sa v tele deje, keď sedíme? Ako to vníma náš organizmus?
 2. Ako si vieme prispôsobiť našu „domácu kanceláriu“? Existujú nejaké tipy a triky?
 3. Ako vyzerá správny sed?
 4. Ako zvládnuť dlhodobé sedenie?
 5. Ako optimalizovať sedenie? Ako často treba sed meniť?
 6. Je dobré pracovať aj v stoji?
 7. Ako sa dá dlhodobé sedenie kompenzovať?
 8. Aké sú následky sedavých zamestnaní?
 9. Ako dlhodobé sedenie ovplyvní ďalšie generácie?

Vypočujte si FYZIO KLINIK Podcast s našim senior fyzioterapeutom Michalom Slottom.

Viac informácií o výbere dokonalej pracovnej stoličky si prečítate na blogu nášho partnera Kinnarps: Objavte dokonalú kancelársku stoličku a zvýšte tak pohodu na pracovisku

PÁČIL SA VÁM ČLÁNOK?

ZDIEĽAJTE HO S VAŠIMI ZNÁMYMI

Sledujte, čo sa deje
u nás na klinike…