fbpx
VZDELÁVANIE REGISTRUJTE SA NA KURZ VIAC INFO
KULTURISTIKA A SILOVÝ TRÉNING
Apríl 24, 2023 / Blog / Fyzioterapia a šport
Apríl 24, 2023 / Blog / Fyzioterapia a šport

KULTURISTIKA A SILOVÝ TRÉNING

Ako dokáže pri tréningu pomôcť fyzioterapeut?

Kulturistika a silový tréning sú úzko prepojené, pretože kulturistika v podstate predstavuje formu silového tréningu s cieľom dosiahnuť väčšie a lepšie definované svaly.

V kulturistike aj silovom tréningu je však dôležité nielen dosahovať žiadané výsledky, ale udržiavať aj zdravie a bezpečnosť pri tréningoch. 

V súčastnosti si už mnoho kulturistov a ľudí vykonávajúcich silový tréning uvedomuje dôležitosť starostlivosti o svoje telo aj po zdravotnej stránke.

Veľakrát túto starostlivosť však ľudia vykonávajú v podobe celotelovej športovej masáže, formou pasívneho strečingu alebo cvičenia s terabandom ako rozcvičku. Tieto formy starostlivosti nie sú zlé, odporúčame však, aby sa do tréningového programu zaradila aj kvalitná fyzioterapia. Práve odborník ako fyzioterapeut dokáže zašpecifikovať na čo si treba dávať pozor pri cvičení a nastaví cielenú formu terapie, respektíve rehabilitácie na konkrétnu problémovú oblasť. Takto sa dokáže predísť zraneniam a zabezpečiť dlhodobé zdravie a úspech v tréningoch.

Kulturistika a fyzioterapia

Fyzioterapia je pre kulturistov veľmi prospešná, pretože kulturistika je šport, ktorý náročne zaťažuje svaly a kĺby. Kvalitná fyzioterapia pomáha kulturistom zlepšiť ich techniku, znížiť riziko zranení a urýchliť proces hojenia, ak k nejakému došlo.

Pre kulturistov je dôležité, aby sa pri fyzioterapii venovali niekoľkým oblastiam, ktoré sú pre ich špecifické potreby relevantné. Medzi tieto oblasti patria:

  1. Flexibilita a mobilita – je dôležité mať dostatočnú flexibilitu a mobilitu, aby sa mohli vykonávať cvičenia správne a efektívne. Fyzioterapeut dokáže pomôcť kulturistovi zlepšiť jeho flexibilitu a mobilitu pomocou rôznych cvičení a techník.
  2. Posilnenie stredu tela – silné jadro, tzv. core je pre kulturistov veľmi dôležité, pretože im umožňuje udržať stabilnú polohu a správnu techniku pri cvičení. Fyzioterapiou môžete posilniť stred tela a zlepšiť tak stabilitu a silu.
  3. Správna technika cvičenia – fyzioterapeut dokáže pomôcť kulturistom alebo pri silovom tréningu s technikou cvičenia tak, aby sa minimalizovalo riziko zranenia a maximalizovali výsledky.
  4. Liečba a prevencia zranení – kulturisti sú náchylní na rôzne druhy zranení, ako sú zápaly svalov, väzov, šľach a kĺbov. Vo FYZIO KLINIK  liečime tieto druhy zranení a pomáhame pri prevencii aj ďalších iných zranení.
  5. Regenerácia a obnova – fyzioterapia dokáže pomôcť kulturistom urýchliť proces regenerácie a obnovy po náročnom tréningu alebo súťaži. Pomáha pri obnove svalového tkaniva, zlepšuje prietok krvi a znižuje zápaly. Techniky na regeneráciu a obnovu v fyzioterapii zahŕňajú manuálnu terapiu, cvičenie na posilnenie a flexibilitu, elektroterapiu, ultrazvukovú terapiu a mnoho ďalších.

Aké sú najčastejšie zdravotné problémy kulturistov?

Pri tomto druhu športu sa stretávame s ortopedickými problémami, najmä svalovo-šľachovými a kĺbnymi problémami. Zvyčajne ide o chronické problémy spôsobené nadmerným zaťažením určitých tkanív, ale aj akútne zranenia, ako sú napríklad natiahnutia/natrhnutia svalov, šliach alebo väzov, nie sú nezvyčajné. Často sa prejavujú bolesťou spojenou s konkrétnym cvikom alebo pohybom (napríklad bolesť ramena pri benchpresse, bolesť krížovej chrbtice pri drepoch/mŕtvych ťahoch, bolesť kolena pri drepoch a podobne). Väčšinou ide o tzv. funkčné problémy, keď nie sú zistené žiadne patologické zmeny v štruktúrach kĺbu a okolitých tkanív. Je dobré nájsť kvalitného terapeuta, ktorý rozumie nárokujúcemu tréningu kulturistov a vie efektívne vyšetriť a diagnostikovať daný problém, aby mohol nastaviť vhodný rehabilitačný plán.

Ako prebieha starostlivosť o zdravie kulturistov a nadšencov silového tréningu vo FYZIO KLINIK?

Základ u nás tvorí komplexné vyšetrenie. Po odbornej diagnostike, pripravíme rehabilitačný plán, v rámci ktorého pomôžeme klientovi zmierniť či odstrániť bolesť pomocou manuálnej terapie (uvoľnenia a nápravy) alebo fyzikálnej terapie (pomocou prístroja). Ďalej nastavíme cvičenia, aby sme posilnili slabé články v pohybovom reťazci, ktoré spôsobujú respektíve môžu spôsobiť problém pri tréningu.

Pri športovcoch kladieme dôraz na to, aby sme sa spoločne pozreli na aktuálny tréningový program, pretože napríklad aj nesprávne a nadmerné zaťaženie v tréningu môže byť jedným z hlavných dôvodov, prečo vznikol nejaký problém. 

V rámci našich terapií vám vieme upraviť celkový tréningový program, nastaviť rozdelenie trénovaných partií, optimalizovať techniku prevedenia a odporučiť, ako vykonávať série v cvičení.

Ste silový športovec alebo súťažný či rekreačný kulturista? Trápi vás problém v rámci vášho pohybového aparátu či v nastavení tréningu? Máte pocit stuhnutého svalstva a potrebujete uvoľniť? Neváhajte a objednajte sa na komplexné vyšetrenie do FYZIO KLINIK. -> Kontaktujte nás.

Článok pripravil junior fyzioterapeut Adam Hritz, ktorý sa sám súťažne venuje kulturistike vyše 5 rokov. V rokoch 2018 a 2019 sa umiestnil na 2. mieste na majstrovstvách Slovenska juniorov v kulturistike nad 75 kg. V roku 2021 sa stal majstrom Slovenska v tej istej kategórii. V danom roku vyhral aj ďalšie dve pohárové sútaže v mužských kulturistických kategóriách. V roku 2022 bolo jeho najlepším výsledkom umiestnenie na 3. mieste na pohárovej súťaži. 

fb_img_1665935456076
fb_img_1665935758902
fb_img_1665935463294
fb_img_1665935764623
fb_img_1666065710562
fb_img_1665935770712

Zdroj fotografií: Facebook profil Slovenská asociácia kulturistiky, fitnes a silového trojboja

PÁČIL SA VÁM ČLÁNOK?

ZDIEĽAJTE HO S VAŠIMI ZNÁMYMI

Sledujte, čo sa deje
u nás na klinike…