FYZIO KLINIK

Mlynské nivy 61/A, 821 05 Bratislava
Marec 12, 2019 / Ostatné

Nedarí sa vám dlhú dobu otehotnieť? Nepodarilo sa ani viacnásobné umelé oplodnenie? Poprípade ste už tehotná ale tehotenstvo neprebieha tak, ako ste si predstavovali? Ste po náročnom pôrode a pociťujete bolesti krížov? Stretli ste sa už s inkontinenciou? Tieto citlivé a veľmi málo diskutované témy trápia čoraz viac žien. Ak ste sa v týchto nepríjemných trápeniach našli, prečítajte si pozorne nasledujúce riadky o panvovom dne. 

 

Čo znamená pojem „panvové dno“?

Panvové dno sú svaly umiestnené v spodnej časti panvy, ktoré sa skladajú z 3 vrstiev svalov. Všetky svaly panvového dna sú prevažne ovládané vôľou a zabezpečujú nám podporu orgánov malej panvy (močový mechúr, krčok maternice a hrubé črevo). V prípade oslabenia týchto svalov nastáva disfunkcia panvového dna a s tým spojené nepríjemné diagnózy. Oslabenie svalov bohužiaľ necítime a spozorujeme už len sprievodné problémy ako neschopnosť otehotnieť či inkontinenciu. 

 

Kedy svaly panvového dna ochabujú/poklesávajú?

Dôvodov ochabnutia svalov panvového dna je viacero. Prvou príčinou je samotný pôrod alebo viacero pôrodov. Neschopnosť udržať tonus/napätie svalov panvového dna zapríčiňuje aj váha dieťaťa v brušku, keď je väčšia ako 4 kg. Rizikovým faktorom je taktiež komplikovaný pôrod ako kliešťový/ vákuový pôrod alebo pôrod dnom panvovým. Tieto ťažkosti zapríčiňuje aj dlhodobá fyzická záťaž ženy, obezita, vek a chronický kašeľ.

 

Ako žena zistí, že jej svaly ochabujú?

Prvým príznakom ochabnutia svalov môže byť problém pri močení, inkontinencia (neschopnosť udržať moč) či pocit „balónika“ v oblasti malej panvy.

 

Súvisí únik moču priamo s poklesnutým panvovým dnom?

Veľmi dôležité je rozlíšiť o aký únik moču sa jedná. Ak ide o hyperaktívny močový mechúr, ktorý sa prejavuje častým chodením na toaletu alebo nočným močením, je vhodné vyhľadať lekára. Ale ak sa jedná únik moču pri kašli, kýchaní, smiechu, pri športe alebo zmene polohy, ide o takzvanú stresovú inkontinenciu(zvýšenie vnútro brušného tlaku) a to priamo súvisí s oslabeným panvovým dnom.

 

Má poklesnuté panvové dno vplyv aj na iné zdravotné problémy?

Panvové dno má opornú funkciu, teda drží orgány malej panvy na mieste. Spolu s bránicou, brušnými svalmi, bočnou a zadnou stranou trupu tvorí takzvaný hlboký stabilizačný systém. Zo vzájomného funkčného prepojenia týchto svalov vyplýva, že ak dôjde k dysfunkcii len jedného svalu, systém reaguje ako jeden celok. Práve preto má oslabené panvové dno alebo práve naopak slabá relaxácia svalstva úzku spojitosť práve s bolesťami spodnej časti chrbtice.

 

Je vhodné s oslabeným panvovým dnom športovať?

Samozrejme šport nikdy neuškodí. Je to práve uník moču, čo ich ovplyvňuje natoľko, že cvičiť nechcú alebo sa hanbia. Dôležité je vyšetrenie u špecialistu a následne stanovená presná terapia pre klientku. Taktiež ju naučíme, ako pri danom športe panvové dno zapájať.

 

Môže vyšetrovať a stanovovať terapiu svalov panvového dna každý bežný odborník?

Terapeut musí byt certifikovaný a vyškolený na danú oblasť, aby mohol všetko správne vyšetriť a následne stanoviť rehabilitačný program. Je vhodné vyhľadať takého fyzioterapeuta, ktorý sa špecifikuje na oblasť malej panvy ale taktiež dokáže zdiagnostikovať celý pohybový aparát nakoľko panvové dno nie je uzavretý systém svalov. 

 

Aký je rozdiel medzi diagnostikou lekára a fyzioterapeutom?

Lekár vyšetruje a stanovuje diagnózy prevažne spojené  s pohlavnými orgánmi ako je krčok maternice, samotná maternica, vaječníky alebo vajcovody. Fyzioterapeut rieši funkčný stav svalstva. Vyšetruje silu, výdrž, kontrakciu a či je svalstvo aktívne pri kašli, kýchaní alebo smiechu.

 

 

Ako vyzerá vyšetrenie fyzioterapeutom?

Fyzioterapeut vyšetruje dvomi spôsobmi. Prvým je vyšetrenie ultrazvukom, kde je na obrazovke viditeľný jemný lift (zdvih) močového mechúra. To zapríčiňujú práve svaly panvového dna. Bohužiaľ len z ultrazvuku nevieme zhodnotiť, akú svalovú silu majú dané svaly. Druhé vyšetrenie je takzvané „per vaginam“,  kde si fyzioterapeut opalpuje dané svaly zvnútra. Môže zistiť, či sú tam triggerpointy alebo bolestivé miesta. Taktiež cíti napríklad nástrih a môže ho skontrolovať. Ďalej zisťuje svalovú silu, opakovanie, výdrž svalov, rýchle kontrakcie a stresové manévre. Po vyšetrení stanoví fyzioterapeut plán liečby, ktorý sa skladá prevažne zo špecifického cvičenia.

 

Je vhodné vyskúšať aj ostatné metodiky ako je operácia(páska) a medikamenty v súhre s cvičeným?

Samozrejme, nič sa navzájom nevylučuje. Ak je ale žena tesne po operácii, riadime sa inštrukciou lekára. Všetky metodiky potom navzájom spolupracujú a nie je možné s istotou povedať, ktorá z metodík bola úspešnejšia. Najdôležitejšie však je, že sa žena cíti lepšie a jej problém je vyriešený. 

 

Aké pomôcky využívame na cvičenie?

Samotná sila panvového dna, ktorú zistíme pri vyšetrení, nám určí, akú pomôcku na cvičenie budeme využívať. Ak je panvové dno veľmi oslabené, využívame prístroj Pericalm. Je to pristroj na elektrickú stimuláciu svalstva. Ak je svalová sila na hranici spodnej úrovne, využívame prístroj Periton, kde už môžeme sledovať silu panvového dna a nastaviť si prístroj podľa protokolu. Pri väčšej svalovej sile využívame aj pomôcku Edukátor, s ktorým žena cvičí doma. Pri postačujúcej svalovej sile využívame vaginálne závažia.

 

Ako dlho trvá kým posilníme svaly panvového dna?

Dĺžka liečby je veľmi individuálna. Záleží najmä na tom, akú svalovú silu má panvové dno a v akom veku žena je. Po pôrode sa nám panvové dno navracia do pôvodnej sily v období 6-tich mesiacov. Ak je všetko v poriadku, do jedného roka po pôrode sa svalová sila navráti úplne. Veľmi dôležitý je tu hlavne vek pacientky. Vekom nám ubúda estrogén a svalová hmota. Je to hlavný dôvod poklesnutia panvového dna a príchod spomínanej inkontinencie. 

 

Kedy začať cvičiť po pôrode?

Po pôrode začíname cvičiť hneď po šestonedelí, po prípade až po dokončení špinenia. 

 

Aký vplyv má cisársky rez(sekcia) na panvové dno?

Pri cisárskom reze nedochádza k takej traumatickej zmene a natiahnutiu svalov, z toho dôvodu nie sú svaly panvového dna až tak oslabené. Ale nakoľko bolo bruško zaťažované celých 9 mesiacov, pre ženu je dobré, aby absolvovala vyšetrenie.

 

Môžeme cvičiť aj počas tehotenstva?

Veľmi dôležitá je prevencia ešte pred otehotnením. V tehotenstve vyšetrujeme len orientačne dlaňou z vonkajšej strany a na cvičenie nevyužívame žiadne pomôcky. Počas tehotenstva je vždy výhodou, ak žena vie, ktoré svaly je potrebné zapájať. 

 

Ak má žena problém otehotnieť môže aj takéto cvičenie pomôcť?

Ak má žena spravené všetky lekárske vyšetrenia, je všetko v poriadku a stále sa nedarí otehotnieť, je dôležité pozrieť sa aj na funkciu panvového dna. Vo veľa prípadoch sa stáva, že oslabené panvové dno majú aj ženy, ktoré ešte nerodili a po niekoľkých terapiách žena bez problémov otehotnie.

 

Čo ak žena cvičí a stále má inkontinenciu?

Ak už žena vyskúšala cvičenie a má stále inkontinenciu, je dobré sa obrátiť na gynekológa alebo priamo na urogynekológa. Zavádza sa takzvaná páska, ktorá spevní panvové dno. 

 

Môže mať oslabené panvové dno vplyv na intímny život?

Správna funkcia svalov panvového dna hrá veľkú úlohu v spokojnom sexuálnom živote. Práve pri oslabení svalstva dochádza aj k symptómom sexuálnej dysfunkcie.

Komentáre